Dualarımızın Kabul Edilmesi İçin

Dualarımızın Kabul Edilmesi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu soruya cevap olarak şu hususlar sayılabilir:
1.Duaları kabul edilen bir kul olmak için, günah işlememek gerekir. Günah işlemeyen bir insanın elbette Allah’ın yanındaki kıymeti yüksektir. “Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder” (5.Maide-27)
2.Dua etmeden önce, işlenen günahlardan tövbe edip istiğfarda bulunmak icap eder. “Ettiği zulümden sonra tövbe edip düzelen kimse, bilsin ki Allah onun tövbesini kabul eder. Allah şüphesiz Bağışlayandır, merhametli olandır.” (5.Maide-39) O halde bağışlanıp merhamet edilmek isteyen tövbe istiğfar etmelidir.
3.Duaya, Eûzü Besmele çektikten sonra, Allah’a hamd ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’e salat ederek başlamak yerinde olur. Bu konuyu anlatan bir hadis şöyledir: “Biriniz dua ettiği zaman, Allah’a ham ve övgü ile başlasın, sonra Peygambere salat etsin, sonra dilediği duayı yapsın.” (Tirmizi, Daavat-6; Ebu Davud, Salat-358)
4.Dua edileceğinde eller semaya kaldırılmalı ve duadan sonra yüze sürülmelidir. Hz. Ömer (r.a.)’ın bu husustaki rivayeti şöyledir: “Hz Peygamber, duada ellerini semaya kaldırdığı zaman yüzlerine sürmeden indirmezdi.” (Tirmizi, Daavat-11)
5.Gönülden ve gizlice, yüksek olmayan bir ses ile dua edilmelidir. Bu husustaki iki ayet şöyledir: “Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarın. Doğrusu O aşırı gidenleri sevmez.” (7.Araf-55) “Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam Rabbini an. Gafillerden olma.” (7.Araf-205)
6.Allah’tan haram olmayan ve olağanüstü özellik taşımayan olağan şeyler istenmelidir. Bir hadis-i şerif şöyledir: “Bazı toplumlar duada sınırı aşacaklardır, siz onlardan olmaktan sakının” (Ebu Davud, Salat-358)
7-Sadece Allah’a yalvarılmalıdır. “O halde sakın Allah ile beraber başka tanrıya kulluk edip yalvarma, sonra azap edilenlerden olursun!” (26.Şuara-213)
8.Duanın sonunda amin demeliyiz. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Biriniz ‘amin’ dediği zaman, gökteki bir melek de ‘amin’ der. …” Hemmam bin Münebbih Sahifesi-10)
9.Duanın sonunda salavat getirmeyi ihmal etmemeliyiz. Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Muhammed’e ve onun ali beytine salavat getirilmedikçe yapılan her dua mahcuptur/ perdelidir/engellidir(ilahi kabul huzuruna çıkamaz).” (Taberani, el-Evsat-721)
10.Duaya devam etmeliyiz. Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Rabbime dua ettim de kabul edilmedi, diyerek acele etmediğiniz sürece dualarınız kabul edilir.” (Buhari, Davet-22, Müslim, Zikir-92)
11.Korkarak ve ümit edilerek dua etmek gerekir. “… Allah’a korkarak ve umutla yalvarın. …” (7.Araf-56)
12.Allah’ın Esma-ı Hünsası ile ona dua etmeliyiz. “En güzel isimler (el-esmâü’l-hüsnâ) Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin. …” (7.Araf-180)
13.Hem dünya için hem de ahiret için dua edilmelidir. Sadece dünyalık için dua edenler, Kur’an’da kınanmaktadır: “… İnsanlardan öyleleri var ki: Ey Rabbimiz! Bize dünyada ver, derler. Böyle kimselerin ahiretten hiç nasibi yoktur.” (2.Bakara–200)
14.İhtiyacın çeşidine göre Allah’ın Esma-ı Hünsası ile dua dilmelidir. Mesela hastalıklardan şifa bulmak için Şafi ismi ile, geniş ve helal rızık elde etmek için Rezzak ismi ile, tövbenin kabul edilmesi için Tevvab ismi ile günahlardan bağışlanmak için Gaffar ismi ile dua edilmesi yerinde olur.
15.Duanın yapılacağı zamanın da kabulünde etkili olduğu bazı sahih hadislerde yer almaktadır. Bu bilgilere itibar etmek gerekir.

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

İnsana Hizmet Eden Varlıklar (3)

5.Allah, Yağmur Yağdırıp Yeryüzünü Canlandırır: “Görmedin mi, Allah, gökten yağmur indirdi de bu sayede yeryüzü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir