Eğitim Bir Sen Besni ilçe başkanı Halil Karakuş  “ 4/C’li Çalışanlardan Gelir Vergisi Kesilmemelidir”

 

 

 

Eğitim Bir Sen Besni ilçe başkanı Halil Karakuş  yaptığı yazılı açıklamada, 4/C’lilere sağlanan sosyal yardımlardan gelir vergisi kesilmemesi gerektiğini belirtti.

Başkan Karakuş, yaptığı yazılı açıklamada alınan sosyal gelir vergisinin iade edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Karakuş, “Defalarca sendika genel merkezimizce uyarıldığı halde, yanlışta ısrar edilmesi nedeniyle, 4/C’lilere ödenen sosyal yardımlardan haksız bir şekilde alınan gelir vergisinin matrahları artırması sonucunda 4/C’li personel bir üst vergi dilimine girdi. 4/C’li personele ödenen aile yardımı ve çocuk parasından haksız bir şekilde gelir vergisi kesilmesi nedeniyle 4/C’linin aldığı maaşın aylık 47 TL’si kuş oldu. 4/C’linin yılık kaybı yılsonuna kadar 564 TL’yi bulmuş olacak” ifadelerini kullandı.

4/C li Çalışanların Hakkını Sonuna Kadar Savunacağız

Bakanlar Kurulu’ndan çıkan kararın 4/C’li aileleri hayal kırıklığına uğrattığını savunan Karakuş, ” 657 sayılı Kanun’un 203’üncü maddesine göre memurlara ve sözleşmeli personele ödenen aile yardımı ve çocuk parasının Damga Vergisi dışında hiç bir kesintiye tabi tutulamayacağı hükme bağlanmışken, Bakanlar Kurulu Kararı’nda 4/C’li personelin bu yardımlardan memurlarla aynı şartlarda yararlanamayacağı, 4/C’lilere yapılacak olan bu ödemelerin gelir vergisi ve damga vergisi kesintisine tabi tutulacağı belirtilmiştir” dedi.

Eğitim Bir Sen Besni ilçe Başkanı Halil Karakuş, “Bu durumda Maliye Bakanlığı da adeta sinekten yağ çıkartmaya çalışmış ve ülkemizde en düşük maaş alan ve en mağdur edilen kesim olan 4/C’lilere yapılacak sosyal yardımları kuşa çevirmiştir. Bu uygulama ile normalde aylık 240,77 TL alması gereken 2 çocuklu bir 4/C’li çalışanın aylık ortalama 47 TL’si Gelir Vergisi olarak fazladan kesilmiş ve eline ancak 193 TL geçmiştir. Bununla birlikte, gelir vergisi matrahına tabi tutulan bu ödeme nedeniyle, 4/C’li personel aylar öncesinden bir üst vergi dilimine girmiş ve brüt maaşının tamamı için 5 puan daha fazla vergi ödemek zorunda kalmıştır. Yapılan bu düzenlemeden dolayı 4/C’lilerin yıllık kaybı ise 564 TL’yi bulacaktır” dedi.

Eğitim Bir Sen olarak çalışanların hakkını koruyacaklarını da belirten Karakuş ,”Yetkililer, sosyal adalet ilkesi gereği olarak, memur ve sözleşmeli personelde olduğu gibi 4/C’lilere yapılan sosyal yardımlardan da gelir vergisi kesmemelidir. Zaten en düşük maaş alan ve özlük hakları kısıtlı olan 4/C’lilere bir darbe de vergi yoluyla vurulmamalıdır.’’ dedi.

Haber Merkezi

Bu Haberi Gördünmü!

Ahmet Aydın’dan Diyarbakır Yolu Açıklaması

AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, çalışmaları duraklayan Kahta- Nissibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir