Eğitim Sen, MEB’den Şikayetçi

Eğitim Sen Adıyaman Şube Sekreteri Ömer Küçüker, Bakan`ın savaş çığırtkanlığı yapan kitapları yerine öğrencilere barış, demokrasi, insan haklarına saygı, kardeşlik, dayanışma ve paylaşımı öğreten kitaplar okutmaya devam edeceklerini söyledi.

Eğitim Sen Adıyaman Şubesi, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı tarafından Ankara’da Etimesgut Cahit Zarifoğlu İlkokulu 2’inci sınıf öğrencilerine dağıttığı Cahit Zarifoğlu’na ait şiir kitabının içeriğine ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Şube yöneticilerinin katıldığı toplantıda açıklama yapan Eğitim Sen Adıyaman Şube Sekreteri Ömer Küçüker, Bakan Avcı’nın yeni eğitim-öğretim dönemini çocukları “savaşa çağıran” kitapları dağıtmak ile açtığını söyledi.

Kitabın kapağından içeriğine kadar çocukları savaşa ve silahlanmaya teşvik ettiğini belirten Küçüker, “Suriye`ye savaş açılması için çırpınan hükümet politikalarını, çocuklara savaş propagandası yapan kitaplar dağıtılmasına kadar ileri götürüldüğünü göstermektedir. Basına da yansıyan bilgilere göre, Cahit Zarifoğlu’nun yazdığı şiir kitaplarında çocukların açıkça silahlanmaya ve cihada çağrı yapılmaktadır. Ağustos 1992’de Kabil`e yapılan ve çoğunluğu sivil 2 bin insanın öldüğü, yarım milyon insanın da şehri terk ettiği roket saldırısından sorumlu olan Taliban açıkça övülmektedir. Bir Milli Eğitim Bakanı’nın açıkça savaş propagandası yapan kitapları, ilkokul 2. sınıf öğrencilerine dağıtması, başlı başına bir skandaldır. Kitapta geçen “Liderimiz” isimli şiirde Taliban Lideri Hikmet Yar’a övgüler düzülmüştür” dedi.

Bu şiir kitabının çocuklara dağıtılmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı olmadığını dile getiren Küçüker, “Acaba Sayın Bakan, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın savaş çığırtkanlığı politikalarına mı özenmektedir? Bu hareket, ilimizde El- Nusra, Özgür Suriye Ordusu’na gençlerin savaşmak için bazı dernekler üzerinden gönderildiği ve yetkililerin göz yumduğu iddialarının doğruluğuna ilişkin soru işaretlerine neden oluyor. MEB`in sansürlediği şairlerin yerine okullarda militarist, radikal dinci, terör söylemler içeren ve açıkça şiddete çağrı yapan şairlerin kitaplarının dağıtılması kabul edilemez” diye konuştu.

Küçüker, Bakan’ın savaş çığırtkanlığı yapan kitapları yerine öğrencilere barış, demokrasi, insan haklarına saygı, kardeşlik, dayanışma ve paylaşımı öğreten kitaplar okutmaya devam edeceklerini dile getirdi

Bu Haberi Gördünmü!

23 Nisan Atletizm Yarışları Sona Erdi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programı çerçevesinde Adıyaman’da Atletizm yarışmaları düzenlendi. Sümerevler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir