Eğitim – Sen’den ‘Yeni Eğitim Sistemi’ Semineri

Adıyaman Eğitim-Sen şubesi tarafından ‘Yeni Eğitim Sistemi Performans Değerlendirmesi, Eğitim de Dönüşüm ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği” ile ilgili seminer verildi.

Şube binasında gerçekleşen seminere Eğitim- Sen Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren ve konuşmacı olarak Dr. Erkan Aydoğanoğlu, Öğretmen Macide Boymul ve üyeler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Eğitim- Sen Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren, “Son dönemlerde yoğun tartışılan eğitimde, öğretmen arkadaşlarımızın sıkılıkla karşılaşacağı, geleceğin belirlendiği bir kamu rejim yasası var.  Buna uygun olarak siyasi iktidarımızında öğretmen ve kamu çalışanları modeli oluşturmak, bugün burada biz çalışma içinde neler olduğunu belirlenmiş olan kriterlerin neler olduğunu, karşılaşacağımız sorunların neler olduğu hakkında açıklamalar yapacağız. Genel merkez temsilcilerimiz de burada performans değerlendirme yönetimi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi eğitimde yaşanan dönüşümler yapacakları sunumlar olacak. Bu sunumlarda gerçekten tam olarak verimli bir sonuca ulaşmanın, arkadaşlarımızın gelecekte karşılaşacakları sorunların neler olduğunu çok detaylı bir şekilde anlatacaklar. Bizler de buradan aldığımız bilgilerle kendi kurumlarımızda bu işin çalışmasını yürütmek için görev alacağız” dedi.

Yeni eğitim sistemine değinen Dağdeviren, şunları kaydetti: “2003 yılında yeni bir kamu modeli oluşturmak için bazı çalışmalar yapıldı. Kamu reformu tasarısı diye bir tasarı hazırlandı. Bugün burada anlatılacak olanlar da o gün belirlenmiş olan kriterlerin özeti açıkçası. 2017 yılında Temmuz ayında bir resmi gazetede yayımlanan öğretmen strateji belgesinde de bazı açıklamalar yapılmıştı. 15 ve 19 maddeleri kapsayan bir eylem planı hazırlanmıştı. Burada en çok dile getirilen şey; performans değerlendirme boyutuydu. Bu nerelerde kullanılacak? Sözleşmeli öğretmenin sözleşmesinin yenilenip yenilenmemesinde kullanılacak. Öğretmenlerin başarı durumlarının değerlendirilmesinde kullanılacak. Ek hizmet hesaplarının kullanılmasında kullanılacak. Yurt dışı görevlendirmelerinde kullanılacak. Eğer 4 yılda yapılan bir sınavda başarısız olduysanız, sizi hizmet içi eğitim kurslarına tabi tutup her yıl sınava alacaklar. Okul ortamının, barış ortamının dağılmasını sağlayacak. Tabi bu sistem eğitim niteliğini artırmak yerine daha da düşürecek”

Yapılan açıklamasının ardından Dr. Erkan Aydoğanoğlu, eğitim sistemine ilişkin sinevizyon eşliğinde sunumunu gerçekleştirdi. PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …