Ekmek Parası Uğruna Yasak Deliniyor…

2009 yılının yedinci ayında yürürlüğe giren sigara yasağı Adıyaman’da delinmiş gibi görünürken, havaların soğumasıyla birlikte kahvehanelerin dolması dikkat çekti.

Çoğu kahvehane ve kapalı ortamda sigara içilmesine müsaade edilirken, denetimlerin devem ettirilmesi gerektiği göze çarptı. Yetkililerin denetim yapmasına rağmen, kahvehanelerde ve bazı kafelerde iki yıldır görmeye alışkın olmadığımız görüntüler sergilenmeye başlandı. Sigara içme oranını azaltmak ve sigara içmeyenlerin de sigaradan etkilenmesinin önüne geçmek amacıyla hayata geçirilen sigara yasağı uygulaması tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de meyvelerini vermeye başlarken, yasağın birkaç aydır hiçe sayıldığı bazı vatandaşlar tarafından dile getirildi. Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü hakkında oluşturulan denetim ekibi tarafından, tüm ortak kapalı alanlar, restoran, kahvehane, cafe ve eğlence yerlerinde yapılan denetimlerde yasağa uyulduğu ve özelikle kahvehanelerin boş olduğu gözlendiği bildirilirken bu yasağın pekte uygulanmadığı gözlendi.

Daha önceleri sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ile özellikle kahvehanelerin müşteri kaybettiği gözlenirken, dumansız hava sahası uygulaması kapsamında alanı genişletilen ve kamuya açık tüm kapalı alanlarda yasaklanan sigara halkın açık alanlara yönelmesine sebep olmuştu.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte vatandaş kahvehanelerde de sigara içmeye yeltenirken, kahvehane sahipleri de ekmek parasından olmamak için bu duruma müsaade etmek zorunda kalmaya başladı.

Yaz mevsiminde birçok kahvehane kapı önüne sandalye çıkararak müşteri kaybetmeyi önlemeye çalışırken, bazı işletmeciler ise işlerin aniden azalması sebebiyle kapılarına kilit vurdular. Sigara içmeyen vatandaşlara büyük rahatlık sağlayan uygulamanın ilerleyen dönemlerde halk tarafından daha da anlaşılması beklenirken, aradan gelen yaklaşık bir buçuk yıla rağmen sigara aşkımızın dinmediği görüldü.

Daha önce denetlemeler esnasında sigara yasağına uyulduğu görülürken, özellikle kahvehanelerin içerisinde müşterinin yok denecek kadar azalması, bunun yanında tiryakilerin kahvehane önüne oturması dikkat çekmişti. Çoğu kahvehane işletmecisi yasak nedeniyle iş terkine giderken ayakta kalanlar ise kahvehanelerine bahçe açmak ya da dışarıya sandalye çıkartmak zorunda kalmıştı. Ekmeğin elden gittiğini gören kahvhane işletmecileri kurtuluşu yasağı delmekte bulurken, sigara yasağının başlamasıyla birlikte müşterileri azalan kahvehane işletmecileri, yasağın tekrar gözden geçirilmesini istediklerinin altını çiziyorlar.

Bazı Kahvehanelerde okey oynayan vatandaşlar, oyun arasında sigara molası verip dışarıda sigarasını içtikten sonra tekrar oyuna başlayarak, yasağa çözüm getirmeye çalışırken, yasağa tepki gösteren kahvehane işletmecileri ise , “Yasağa uyuyoruz, yaz ayında dışarı çıkıp sigaramızı içiyorduk. Kış aylarında bunu nasıl yapacağız” dediler.

Hem oyun oynayıp hem sigara içmek isteyen vatandaşlar ise, kahvehane dışına kurulan masaları kullanırken, yazın bu yasaya uyduklarını ancak kışın ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladıklarını belirttiler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir