Ekmeklerini Demirden Çıkartıyorlar…  

 

 

Adıyaman Merkezdeki yapımına devam edilen konut ve iş yerlerindeki inşaat alanlarından ekmeklerini çıkartan vatandaşlar, çevreden geçen insanların dikkatini çekerken, 5-10 lira için büyük risklere giriyorlar.

“Ekmeğini taştan çıkarmak” deyiminin tersine onlar ekmeğini demirden çıkarıyorlar. Rızıklarını çıkarmak ve ailesine destek olabilmek için inşaat alanlarından demirleri toplayarak bütçelerine katkı sağlıyorlar. Hastane Caddesi üzerinde ve SGK karşısındaki yıkılmış inşaattın demirlerini vatandaşların şaşkın bakışlarına aldırış etmeden çıkarıp ekmeklerini kazanan vatandaşlar, bedenlerinden ağır yüklerin altında ter döküyorlar. Söktükleri demirleri hurdacılara satarak harçlıklarını kazandıklarını söyleyen vatandaşlar ekmek paralarını çıkarmak için, bu demirleri toplayıp eskicilere satıyoruz. “Kendi ekmeğimizi kendimiz kazanıyor, kimseye avuç açmıyoruz, dilencilik yapsak daha mı iyi?” insanlara büyük bir mesaj verdiler.

Hallerinden oldukça memnun görünen ancak nasırlaşmış elleriyle sabahtan akşam saatlerine kadar demir toplayan özellikle yaşları vatandaşlar, helalinden ekmeklerini çıkarmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Aziz Aslan (45) normalde tezgahta sebze sattığını ancak inşaatı görünce demirleri toplayıp değerlendirmek istediğini belirterek “ İş iştir. Bizim için 1 lira 1 liradır. Çoluk çocuğumuza ekmek götürmek gayesiyle sabahtan beri burada bekliyorum. Normalde hafta sonları evde olmam gerekiyor ancak önce ekmek diyoruz. Bu Pazar günümü demir toplamaya ayırdım. İnşallah rızkımızı Allah gönderir” dedi.

Haber: İ.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir