Ekonominin Ufku Gri

Ekonomi sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

Yatırım yok, üretim düşmüş; insanlar küçük bazı parıltıların büyük umutlara dönüşmesi beklentisine girmişler.

Bir yanda abartılı bir şekilde işletilen “devletin sosyal olma vasfı” ve bu yöndeki kararların beraberinde getirdiği “sadaka kültürü, hazır gelene eyvallah” ve dolayısıyla büyük bir kitlenin “üretim dışı kalması” olayı. Bir yanda devletin israfa varan abartılı harcama kalemleri ve üretime dönüşmeyen atıl kaynaklar ve öteki yanda da bir yaşam biçimi olarak sunulan bu tehlikeli gidişe halkın onay vermesidir.

Son günlerde Bugün gazetesinde ardışık günlerde yayınlanan iki haber; birisi “Adıyaman’daki evlenme oranlarının, yüksek olan İL’ler sıralamasında ilk sıralarda bulunması”, ve diğeri de “marangoz esnafın isyanıyla” ilgili olan haberdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, evlenme sayılarındaki artışı, esnafın cankurtaran simidi olarak görüyor. Evlenme hazırlıkları için yapılan harcama ile “orta direk” esnafın durumunun düzeleceğini söylüyor. Yani bunu bir lütuf, bir umut olarak telakki ediyor.

Marangoz esnafı, işçi sigorta primlerinin yüksekliğinden dert yanıyor ve ucuz işçilik, bedava enerjiyle yarı açık cezaevinde verilen marangozluk hizmetinin kendi piyasalarını olumsuz etkilediğinden şikâyetçiler.

Marangozlar,” zaten iş yok, yüksek olan sigorta prim borçları nedeniyle işçi çalıştıramıyoruz, enerji ve işgücü maliyetlerini düşüren yarı açık cezaevi atölyelerinde üretilen mal ve hizmetlerle yarışamıyoruz”, diyorlar.

Düşünebiliyor musunuz, yetkililer esnafın kurtuluşunu ya da soluk almasını evlilik nedeniyle yapılacak harcamalara bağlamışlar ve koca marangozlar sitesi esnafı, ancak sitesindeki büyük bir esnaf ölçeğinde mal ve hizmet üreten yarı açık cezaevi atölyelerini kendilerine rakip olarak görüyorlar.

Bunlar, ekonominin geldiği ve içine düşürüldüğü vahim durumun küçük iki örneğidir.

Bu Haberi Gördünmü!

Bulutlar Kandırdı Bizi

Dün gökyüzünü bulutlar kapladı. Güneşi gölgeledi kara bulutlar. Yağmur yağacak diye umutlandık; olmadı, yağmadı. Oysa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir