El Yapımı Ayakkabı Tarihe Karıştı

Adıyaman’da yaşayan 37 yıllık ayakkabı ustası Ahmet Yıkan, el yapımı ayakkabının sağlıklı olduğunu belirterek, “Artık ucuz ve kalitesiz ayakkabı giyiliyor” derken ilimizde tek ve ilk 2. El satıcısı olan Yıkan “ vatandaşın 2. El ayakkabıya ilgisi güzel” diyerek şaşırttı.

Mesleğinin son emekçilerinden biri olan Adıyaman’daki ayakkabı ustası Ahmet Yıkan, el yapımı bir ayakkabıyı 15 günde bitirdiğini söyledi. İkinci el ayakkabıların ise kullanılmayan ve yaptırılmak için kendisine getirilen ayakkabılardan oluştuğunu belirten Yıkan “ İşler iyi” dedi.

37 yıldır ayakkabı yaptığını belirten sanatkar Yıkan, “İsteyen müşterilere el yapımı ayakkabı yapıyoruz. Seçtiğimiz modelin ayak sağlığına uygun olmasına çok özen gösteriyoruz. El yapımı ayakkabılara rağbet yok denecek kadar az durumda, ekonomik şartlar nedeniyle vatandaşlar el yapımı ayakkabıya rağbet etmiyor. Esasında el yapımı ayakkabılar baştan sona sağlıklıdır. Ayağa göre yapıldığı için ve tamamı deri, kösele oluyor. Özellikle el yapımı giyen müşterilerimiz hala var ama bu sayı gün geçtikçe düşüyor. Bir ayakkabıyı yapmak yaklaşık 15 gün sürüyor, kalıpta bekleme süresi ve kesim gibi işlemler nedeniyle” dedi.

Ayakkabıcılık zanaatının sona erdiğini söyleyen Dürüst, “Vatandaşlardan artık eskisi gibi talep yok, ayakkabılarını tamir ettirme yoluna da gitmiyorlar. El yapımı bir ayakkabı 100 TL, bot ise 150 TL’ye oluyor. Bunların başlıca sebebi çok ucuza ve kalitesiz ayakkabıların satılmasıdır. Artık ucuz ve kalitesiz ayakkabı giyiliyor. Ekonomik şartlar nedeniyle vatandaşlar bütçesine göre hareket ediyor. İnsanlar ucuz ayakkabı alıp, 1 yıl kullanıp atıyorlar” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir