Elektrikçi ve Teknisyenler Derneği Başkanı Çavuş:”Yapı Denetim Firmaları Yetersiz”

 

Adıyaman Elektrikçi ve Teknisyenler Derneği Başkanı Hüseyin Çavuş, kentte yapı denetim firmalarının görevini yapmadığını ileri sürdü.

Çavuş, yaptığı açıklamada, kurum amirlerinin ve kurumların gözlerini kapatarak, kulaklarını tıkadığını iddia etti.

Bu insanların hiçbir şey duymadığını savunan Çavuş, şunları kaydetti:

“Halbuki Adıyaman’da biz kendi ilimiz bazında söyleyelim, elektrik tesisatçılığı başka işlere benzemez. Biz elektrikçilerin bir ayağı mezarlıkta, bir ayağı cezaevinde, bu ne anlamı taşıyor ? Sen yanlış yaparsan, kendi hatanla, kendi canını ödersin, yanlış yaparsan başkasının canını yakarsın, canını yaktığın gibi birde malını yakarsın. Elektrikçilik çok tehlikeli bir meslek, yani gözle görülür, kablo yerdedir, kablo sanırsın, elini attığın an, elektriğe çarpılırsın çünkü hayatın söz konusu. Elektrik aslında bir medeniyettir. Doğru ellerde medeniyettir aksi taktirde bir canavardır. Biz bunları sürekli dile getirdik ama bugüne kadar kimse sesimizi duymadı”

Epdk’ya Bildirdik

Durumu EPDK’ya bildirdikleriini belirten Çavuş, “Geçen gün Enerji Piyasası Denetme Kurulundan bazı eleştiri ve şikayetlerimiz vardı, bizi ziyaret ettiler, biz gerekeni söyledik. Aksi var ise buyurun dedik, gidelim, size tek tek belgeli bilgilerini söyleyelim, bizim söylediklerimize inandılar. Ama sanırım AKEDAŞ’da büyük bir değişiklik olacak, buna inanıyorum be,n şunu söyledim. Biz resmi bir kurum değiliz. Biz çok çok eleştirilerimizi basın yoluyla, mevzuat gereği açıklamalarımızı yaparız ama bu harekete geçme birimlerin işidir. Kurumların işidir, Yapı Denetim firmaların işidir. Yapı Denetimin üstünde olan kurumların işidir. Ama bugüne kadar yapmadılar, biz şu kanaata vardık, bir çok elektrik mühendisleriyle anlaşmışlar, yapı denetim firmaları kağıt üzerinde. Bu neyi gösteriyor, yaptığımız çalışmalar, denetimler, orada inşaatları takip etseler kesinlikle yanlışlara izin vermeyecekler. Bunu da ben biliyorum, onlarda belli bir emek karşılığında bu seviyeye bu duruma geldiler” diye konuştu.

Elektrik Fiyatlarının Yükselmesine Halkın Tepki Koyması Lazım

Elektrik fiyatlarının yükselmesine de değinen Çavuş, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz elektrik faturalarının yüksek gelmesi Türkiye genelinde de bu tür Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığına bağlı. Bizim ülkemizin durumuna göre, yani yerele baktığımız zaman biz elektriği çok çok pahalıya ödüyoruz. Kulağımızın dibinde belki 35-40 kilometre ileride bizim elektrik santralımız var, baraj bizim kulağımız dibinde, su aldı tarlalarımızı, ekili alanlarımızdan yarısını götürdü, bizi bu dağın dibine yolladılar. Buna rağmen biz ucuz elektrikten faydalanamıyoruz. Yani bunu kalkıp İstanbul’a taşımana rağmen maliyet yükselmesine rağmen, biz kendi işlettiğimiz enerjiden faydalanamıyoruz. Buda halkın duyarsız kalıp sesini çıkartmamasından kaynaklanıyor. Bize ne verirlerse yeriz misali, bunun için nedir, insanlarımız tepki koyması lazım”

Çavuş, “Ben şu şikayeti de duydum AKEDAŞ konusunda, bizim sokak lambalarımız geçe değil de gündüz çok yanıyor, bu eleştiriler çok geliyor, onlarda bize geliyor. Dün akşam mesela bulvara çıktım, bulvarın yarısı karanlıktaydı, yani gerçekten AKEDAŞ’da personel eksiği varsa bir çok boşta gezen insanlarımız var. Gerekli eğitimi görmüş boşta insanlarımız var, bu konuda gerekirse takviye etsinler, yani neticede vatandaş hizmet bekler, vatandaşın hizmeti her şeyden öncedir” dedi.

Yapı Denetim Firmalarının inşaatın temeliden başlayarak bitimine kadar sorumlu olduğunu anımsatan Çavuş, şunları söyledi:

“A’dan B’ye kadar işçiliğinden, ustalığından ben bir yapı denetim firmasına şunu sordum, bunu Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne de sordum, bir elektrik tesisatçısı bir iş yapıyorsa, bu adam Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı kişilerce yapılmalıdır. Vergisini veren, bu eğitimi görmüş insanlar yapmalı, adam diyor ki ben giderim inşaata eğer ustalık belgesi varsa, benim için yeterlidir. Bence bu yeterli değildir. Bu hırsıza kılıf uydurmadır, başka bir şey değildir. Vergi kaçırana kılıf uydurmadır, başka bir şey değildir. Şuanda bir çok elektirikci işyeri açmış, olanlar ya hanımın üstüne yapmıştır ya amcasının üzerine yada dayısının üzerine yapmış, nedir kendisi kaldıramıyor bunu hepimiz borç batağına batmışız, gitsinler araştırsınlar hangi elektirikcimiz boşta değil. Halbuki bunlar yıllarca bu meslekte eğitim görmüş, bu dalda faliyet göstermiş, işlerini yapan seven insanlardır ama nedir işyerlerini kapatmayla karşı karşıyalar, biz bu konuda birilerinin buna el uzatmasını istiyoruz. Yani odalarımız var tabiî ki, odalarımız var, sık sık söylüyoruz, sıkıştırıyoruz, sıkıştırmamıza rağmen ama odalarda yetersiz kalıyor”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir