Erdoğan Adıyaman’da Halka Hitap Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman Havalimanı terminal binasının açılışının ardından Vilayet Meydanı’nda düzenlenen bazı eserlerin ortak açılış törenine katılarak, vatandaşları selamladı.

“Bir kez daha Adıyamanlı kardeşlerimizle bir aradayız ve samimiyetinize ahde vefanıza teşekkür ediyorum. Bir kardeş kardeşine nasıl sahip çıkarsa sizler de bize öyle sahip çıktınız” diyen Erdoğan, Adıyaman halkına teşekkür etti.

Adıyaman’ın manevi iklimlerini kucaklayan hak dostlarını anmamanın mümkün olmadığını vurgulayan Erdoğan, “Ebuzer el-Gıffari, Hazreti Mahmut el-Ensari, Ebu Sadık, Mahmut Gazi Hazretleri, ebetteki sahabeyi kiramdan Saffan Bin Muattal Hazretlerine Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Mekânları inşallah cennet olsun. Rabbim bizi şahitliklerine nail etsin diye dua ediyoruz” dedi.

Erdoğan, önceki gün Ankara’da da Rıza Çöllüoğlu hocanın vefat ettiğini hatırlatarak, “Ömrünü gerçekten Kur’an okumaya ve Kuran’ı öğretmeye, anlatmaya vakfetmiş Rıza Çöllüloğlu hocamızı Hakk’ın rahmetine uğurladık. Buradan, Adıyaman’dan değerli hocamıza rahmet niyaz ediyorum, Allah ondan razı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Ülkeye hizmet yolunda ilk duraklarından birinin Adıyaman olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: “11 yıl öncesine dönün, Adıyaman’dı. Adıyaman’da sizlerle kucaklaştık, sizlerle muhabbet ettik. Adıyaman’da ellerimizi Hakk’a açtık, Adıyaman’ın hayır dualarını aldık ve ‘uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece’ dedik. Ardından partimizi kurduk, seçimlere girerek hükümet görevini devraldık. Yaklaşık 11 yıldır hem ülkemize hem milletimize hem Adıyaman’a kesintisiz olarak hamdolsun hizmet üretiyoruz. Bizim millet ve ülkeye hizmetten başka hiçbir gayemiz olmadı. Ne dedik? Millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır dedik. Hizmete devam ettik.”

“Millete hizmeti kendimize dert edindik”

İktidarda oldukları dönemde çok zorluklar yaşadıklarını, nice engellerle, engellemelerle, nice tuzaklarla, nice kışkırtmalarla karşılaştıklarını aktaran Erdoğan, kirli senaryoların hepsini bozarak, hiçbir zaman yılgınlığa düşmediklerini söyledi.

Erdoğan şunları kaydetti: “Hiçbir zaman boynumuzu yere eğmedik, sırtımızı dönüp geri adım atmadık. Sizin bizimle olduğunuzu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmadık. Siz bize, emanet verdiniz. Biz de o emaneti namusumuz bildik, şerefimiz bildik, onurumuz bildik ve o emaneti işte bugünlere, bu seviyelere kadar taşıdık. Şunu buradan Adıyaman’dan, bir kez daha açık açık tüm Türkiye’ye ilan etmek istiyorum, bizim millete ve ülkeye eser kazandırmaktan, taş üstüne taş koymaktan başka bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktan başka hiçbir hedefimiz yok. Bizim derdimiz kardeşlik. Bizim derdimiz muhabbet, sevgi, bizim gayemiz hem ülke içinde hem bölgemizde hem dünyada sadece ve sadece barış, sadece ve sadece dayanışma, dostluk, kardeşlik. 11 yıl boyunca işte bu gayelerle, bu hedeflerle, bu hayallerle sizin hizmetkârınız olduk. Bundan sonra da hizmet üretmeye, eser üretmeye, ülkemizi şehirlerimizi yatırımlarla buluşturmaya devam edeceğiz.”

“Maya sağlam, maya”

“Biz sanal gündemlere takılıp kalmayacağız ve sanal gündemleri oluşturanlar zannettiler ki bizi meşgul edecekler” değerlendirmesinde bulunan ifadelerini kullanan Erdoğan, vatandaşlara Gezi Parkı eylemcilerinin Adıyaman’a gelip gelemediklerini sordu.

Tören alanındaki vatandaşlardan “Hayır” yanıtını alan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:”Niye gelemediler? Maya sağlam, maya. Yapay tartışmalara Adıyaman prim vermedi. Milletin enerjisini heba edenlerden olmadı. Bizler de olmayacağız. Biz ülkeye zaman kaybettiren, zarar veren, yakıp yıkan, ellerinde molotofkokteyliyle benim halkımın, vatandaşımın, milletimin huzurunu kaçıranlardan olmadık, olmayacağız. Ülkenin umudunu, hedeflerini, hayallerini örseleyen kirli işlerin, kirli tuzakların içinde iktidar olmadık, olmayacağız. Tek derdimiz var, o da sizlere hizmet etmektir. Bizi kimse hizmetten alıkoyamaz.”

Erdoğan, 11 yıl içinde birçok sorunu çözdüklerini, birçok meseleyi hal yoluna koyduklarını, konuştuklarını, istişare ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Buraya başbakanlıkları döneminde bir kere dahi gelemeyenlerin olduğu bir geçmiş yaşadık. Ama bu kardeşiniz, hemen hemen, neredeyse şöyle ortalamasına baktığınız zaman, şöyle bir yıl geçmeden ne yapıp yapıp gelip buraları ziyaret ediyor, geziyor. Ama bir yıl ama 1,5 yıl, muhakkak geliyor. Biz birbirimize kalplerimizi açtık ve engelleri hep birlikte aştık. Allah’ın izniyle önümüzdeki sorunları da işte böyle hep birlikte aşacağız, sorunları geride bırakacağız ve daha güzel bir Adıyaman’ı birlikte inşa edeceğiz. Ama kardeşlik hukuku çerçevesinde inşallah bunları çözüme kavuşturacağız. Provokasyonlara aldırmayacağız, kışkırtmalara gelmeyeceğiz, kökü dışarda olan, ipini Türkiye düşmanlarının tuttuğu provokatörlerin oyunlarına gelmeyecek, tuzaklara düşmeyeceğiz.”

Erdoğan, şöyle devam etti: “780 bin kilometre karede ikinci bir devleti isteyenler kusura bakmasınlar onlar kendilerine nerede devlet buluyorlarsa buyursunlar oraya gitsinler. Ama bizim ülkemizde tek vatanımız var, tek bayrağımız var, bu bağımsızlığın ifadesidir, yıldızıyla da şehitlerimizin ifadesidir. Tek milletiz. Bu nedir? Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bitti. Bununla bütünleşiyoruz. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle hepsiyle bir oluyoruz, beraber oluyoruz. Türk Kürt’e saygı duyacak, Kürt de Türk’e saygı duyacak. Böyle olacak bu iş. Bu kadar rahatlık, bu kadar imkanlar varken şu eğitimde yaptığımız, sağlıkta yaptığımız devrimler niye sizi rahatsız ediyor bunlara bunu söyleyin, ne oluyor size deyin. O hastane kapılarında kuyruklarında beklediğiniz dönemleri unutmayın deyin, ilaç bulamadığınız dönemleri unutmayın deyin, çocuklarınız okullara gönderemediğiniz dönemleri unutmayın deyin. Şimdi 17 helikopter ambulans Türkiye’de dolaşıyor. 4 jet ambulans Türkiye’de, dünyada dolaşıyor niçin? Bu ülkenin evlatlarının başına bir şey geldiği zaman imdatlarına yetişsin. Karda, kışta dağlara gidemiyordu, şimdi paletli ambulanslarla dağlardan hastalarımız indiriliyor. Üniversitesi olmayan ilimiz kaldı mı? Hayır. Adıyaman’da da üniversitemiz var mı? Var. Adıyaman Üniversitesi’nin de hastanesi var mı? Var. Şimdi devlet hastanesi de bitmek üzere değil mi? O da bitiyor. Allah’ın izniyle artık Adıyamanlı kardeşim benim Adıyaman’ın dışına tedavi için gitmeyecek. Bunları bu iktidar yaptı. Bundan önce gelenlerin aklı neredeydi? Onların insan diye bir meselesi yoktu ama bizim bir meselemiz var. Biz vatandaşımıza sevdalıyız, milletimize sevdalıyız, bizim aşkımız var bu vatana, aşkımız var bizim Adıyaman’a onun için yürüyoruz, onun için koşuyoruz. Kardeşlerim onun için el ele, omuz omuza olacağız bunları çözeceğiz.”

Vatandaşların konuşma sırasında, mecliste Adıyamanlı kadın milletvekili isteklerini dile getirmeleri üzerine Erdoğan, “Seçimler 2015’te. Yeter ki siz hazırlıkları yapın. Zaten bu gidişle öyle olacak, görünen o. Bu rekabet evvelallah. Kadın milletvekili olmaz diye bir şey yok. Parlamentoda en güçlü kadın gruba biz sahibiz. İnşallah Adıyaman’da da 2015 milletvekili seçimlerinde de biz Adıyamanlı bir hanım kardeşimizi biz parlamentoda görmeyi arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Adıyaman’ın modern bir havalimanına layık olduğunu ve bunu gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, İstanbul- Adıyaman haftanın her günü, Ankara’dan da 5 gün hizmet verileceğini bildirdi.

İhtiyacın daha fazla olduğunu ve zamanla sefer sayılarının artacağını dile getiren Erdoğan, “Benim bir ahdim vardı. O da Şanlıurfa’yı Adıyaman’a bağlayan Bozova Yolu’ydu. Bu konuda bir ilki başlatmıştık. O zaman bakanıma bak burası duble yol olmayacak, 3 gidiş, 3 geliş olacak demiştim ve şu anda Bozova’ya kadar 3 gidiş 3 geliş bitti. Şimdi Bozova-Adıyaman arası inşaat başladı o devam ediyor. İnşallah yaklaşık 110 kilometrelik bir Şanlıurfa-Adıyaman Yolu Türkiye’nin bir ilki olacak” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, yolun ağır vasıtaların en hareketli olduğu bir yol olduğunu söyledi. Tören alanına gelirken viyadükleri gördüğünü belirten Başbakan Erdoğan, “Şimdi havalimanından Adıyaman merkeze gelirken yeni yol yapım çalışmalarını gördük. Bundan önceki gelişimde belli mesafeler alınmıştı. Şimdi viyadük geçişleriyle beraber havalimanıyla Adıyaman merkez arası çok daha modern bir yola inşallah kavuşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Hakkâri’deki Yüksekova Havalimanının hızla devam ettiğine değinerek, “Aylardır bölgeden de hamdolsun acı haberler gelmiyor. Esnaf kepengini kapatmak zorunda kalmıyor. Aylardır anneler, evlatlarını gönül huzuruyla evden uğurluyor, sevinçle karşılıyor. Defalarca ifade ettim. Bu huzur ortamını, bu kardeşlik ortamını sabote eden, bu huzuru bozan tarihi bir vebalin altında kalır. Doğunun, güneydoğunun gençlerinin kanı üzerinden uyuşturucu ticareti yapanlar, rant devşirenler, tuzaklarda maşa olanlar bunun altında ezilirler, bunun hesabını veremezler” diye konuştu.

“Silahlar aradan çekilecek siyaset konuşacak”

“Bu huzur ortamına sizler sahip çıkacaksınız” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Benim Adıyamanlı kardeşim bu sürece sahip çıkacak. Şanlıurfalı, Mardinli, Muşlu, Bitlisli, Bingöllü, Diyarbakırlı kardeşlerim bu huzur ortamına sahip çıkacak. Vanlı kardeşim sahip çıkacak. Ağrılı, Karslı kardeşim sahip çıkacak. Bölgedeki tüm kardeşlerim, tüm vatandaşlarım bu huzur, bu barış, bu kardeşlik sürecine sahip çıkacak. Buna sahip çıktığımız anda evelallah ülkenin havası da değişecektir. Silahlar aradan çekilecek siyaset konuşacak. Her ne meselemiz varsa siyasetle çözeceğiz. Diyalogla çözeceğiz, istişareyle çözeceğiz. En önemlisi de kardeşlik hukukuyla çözeceğiz. Bakın bu kardeşiniz size hiçbir zaman yalan söylemedi. Bu kardeşiniz, sizi aldatanlardan olmadı. Bu kardeşiniz size söz verip de sözünden dönenlerden olmadı. Biz bu yola şahsi hesaplarla, makam hesabı yaparak, rant hesabı yaparak çıkmadık ve size olan vaadimizin gereğini yerine getirdik. Biz yaraları sararak, acıları tamir etmenin, hüzünleri dağıtmanın peşinde olduk. ‘Bu ülkede herkes insanca yaşasın, kendi değerleriyle, inançlarıyla, onuruyla yaşasın’ diye mücadele ettik ve bunun için mücadele ediyoruz. Bundan sonra da bu mücadelemiz devam edecek. ‘Sadece kardeşlik’ diyeceğiz, ‘sadece demokrasi’ diyeceğiz. ‘Sadece özgürlük’ diyeceğiz. Türkiye’yi daha da büyütecek, Türkiye’yi bölgenin dünyanın parlayan yıldızı olarak her daim muhafaza edeceğiz.”

“Adıyaman’a 810 trilyon liralık yatırım”

Başbakan Erdoğan, Adıyaman’da tarihi bir açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, Adıyaman’a dikkatin çekilmesi gerektiğini söyledi. Adıyaman’a yaklaşık 810 trilyon liralık yatırım kazandırdıklarını bildiren Erdoğan, şunları söyledi: “810 trilyon kamunun, özel sektörün, sivil toplum örgütlerinin, hayırseverlerimizin başlayıp bitirdiği 74 ayrı eser hizmet ve yatırımı bugün Adıyaman’da buluşturuyoruz. 2010 yılından bugüne kadar son 3 yılda Adıyaman’a 347 yeni derslik kazandırdık. Bugün bunları resmi olarak hizmete alıyoruz. Adıyaman’a son 11 yılda kazandırdığımız derslik sayısı da bin 762 rakamına ulaştı. 2 adliye sarayını tamamladık onları da bugün resmi olarak açıyoruz. Adıyaman Üniversitemize merkez ve Kahta’da bir spor salonu, 2 meslek yüksek okulu ve tıp fakültesini kazandırdık. Üniversitemize 149 milyon liralık yatırım yaptık. Bütün bu tesisleri de bugün burada açıyoruz. Adıyaman genelinde bin 60 konutu tamamladık. Sağlık Bakanlığımız Besni’de, Gerger’de, Kahta’da, Samsat’ta, merkezde çok önemli sağlık yatırımlarını tamamladı. Besni’de 75 yataklı bir devlet hastanesini bitirdik. Merkezde hayırsever bir vatandaşımızın da katkılarıyla ağız diş sağlığı merkezini bitirdik. Gerger ve Kahta’ya birer hastane kazandırdık. Adıyaman geneline hizmet edecek 13 ambulansı devreye aldık. Bütün bu sağlık yatırımlarını da bugün resmen hizmete alıyoruz. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığımızın tamamladığı 120 kilometre yol, 8 köprüyü resmi olarak hizmete alıyoruz.”

Adıyaman Belediyesinin 13 milyon liralık yatırımlarını, Kahta Belediyesinin 8 milyon liralık yatırımlarını, Valiliğin ve İl Özel İdaresinin yatırımlarını da bugün açacaklarını bildiren Erdoğan, “Organize Sanayi Bölgemizde özel sektörün 75 milyon lira tutarındaki yatırımını, İlim Yayma Cemiyetinin 300 kişilik yurdunu da bugün burada hizmete açıyoruz. Dile kolay, toplamda 810 milyon liralık, 74 ayrı kalem yatırım hepsi Adıyaman’a hayırlı olsun. Emeği geçenlere, bakanlıklarımıza, tüm bakan arkadaşlarıma ve ekiplerine, kurumlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Yapımı tamamlanan TOKİ konutlarının sahiplerinin kurayla belirlendiği törene, Başbakan Errdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Menderes Türel, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber: Hatice Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir