Erdoğan’dan Çifte Müjde

 

  1. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara iki önemli müjdeyi verdi. Müjde muhtarlar ve korucular tarafından sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 37. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 81 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarı ile Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. 2 bin köy ve mahalle muhtarının katıldığı buluşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Erdoğan, muhtarlar ve koruculara müjde verdi. Muhtarların SGK primlerini devletin karşılayacağı dile getiren Erdoğan, korucuların da tümünün sigortalı olacağını dile getirdi.

Erdoğan muhtarların şuanda bin 406 lira maaş aldığını belirterek “’bu yetmez’ dedik. ‘Bir de bunların Sosyal Güvenlik Kurumu primleri var, onların da karşılanması lazım.’ dedik. İlgili kurumlarımız hazırlıklarını tamamladılar,  yayımlanacak ilk Kanun Hükmünde Kararname ile bu meseleyi çözüyoruz. Artık muhtarlarımızın 613 lira tutan Sosyal Güvenlik Kurumu primleri devlet tarafından karşılanacak. Böylece muhtarlarımızın gelirleri de fiilen maaş artı sosyal güvenlik pirimi olarak 2 bin 19 liraya çıkıyor. Dersimi çalıştım da geldim, böyle boş gelmedim. Türkiye’de görev yapan 18 bin 296 köy, 31 bin 921 mahalle muhtarına bu karar hayırlı olsun. Bu düzenleme ilk kanun hükmünde kararname ile hemen yapılacak.

Şimdi bir de hep muhtarlarımızın bana söyledikleri bir şey var,  ‘silah da silah.’ Şimdi tabii silahı alıyor da diyorlar ki ‘bizi bu harcırahtan kurtarın.’ Neyse Sayın Başbakanımızla bunları da değerlendirdik ve sonunda harcırahı da hükümetimiz, İçişleri Bakanlığımız karşılıyor. Böylece harcırah yok.”

BİR MÜJDE DE KORUCULARA

Güvenlik korucularımızın maaşlarını bin 411 liraya,  harcırahlarını günlük 36 lira ve aylık bin 80 liraya çıkarmış, ayrıca günlük 21 lira da operasyon tazminatı ödenmesini sağlamıştık. Güvenlik korucularımız artık kendi illeri dışındaki operasyonlarda da görevlendirilebiliyor. Sigorta primleri İçişleri Bakanlığımız tarafından ödenecek, güvenlik korucularımız tıpkı diğer sigortalılar gibi istedikleri yerden sağlık hizmeti alabilecekler. Bu uygulama ile maaş, harcırah ve tazminatlara ilave olarak her güvenlik korucusu için 578 liralık bir sigorta ödemesi yapılacak.”

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar toplantısında muhtarların bağ-kur primleri ve güvenlik korucularına sigorta primi müjdesini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Taş, “ Muhtarlıkların kapatıldığı kara dönemleri unutmazken muhtarlara önem veren bir dönemi yaşıyoruz. Çünkü artık muhtarlara önem veren bir Cumhurbaşkanımız var. Her defasında muhtarlarımızın sorunlarını, sıkıntılarını dinleyen ve çözüm yolları arayan Cumhurbaşkanımız 37. Buluşmada da çok önemli iki projenin müjdesini verdi. Uzun zamandır sıkıntılarımızı dile getiriyorduk. Bağ-kur prim borçlarını ödemekteki sıkıntımızı anlattık. Hem hükümet nezdinde hem de Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu dile getirdi. Kendisi de çözüm arayacaklarını söylemişlerdi ve sonunda bizlerde bu müjdeli haberi verdiler. 1929 yılından buyan devam eden muhtarlarımız her zaman olduğu gibi bugünde demokrasinin kılcal damarıdır. Bir dönem kapatılmış olsak bile yeniden küllerimizden doğuyoruz.”şeklinde konuştu.

2009 yılında 290 TL maaş aldıklarını aktaran Taş, “ Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz son 14 yılda muhtarlarımızın sorunlarını çözmek için çabaladılar. Ve sürekli yeni müjdeler alıyorduk. Son aldığımız müjdeler ise bizleri ihya etti, mutlu etti. Hem bağ-kur primlerinin karşılanması hem de silah harçlarının karşılanması muhtarlarımızın en önemli sorunlarındandı. Güvenlik güçlerimize zaman zaman eşlik ediyorduk. Sıkıntı yaşadığımız önemli sorunlarından biriydi. Açıklanan müjdeli haber sonrasında ise 16 Nisan sonrası muhtarlıkların kapanacak tezi de çürümüş oldu. Konfederasyon başkanımızın sürekli dile getirdiği muhtarlarımızın dahi hayal edemediği bu müjdeli haberlerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

Haber: Burhan Işık

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir