Erken Yerel Seçim Tartışmaları…

Genel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı. Seçilenler 9 Temmuz’da yemin ederek, göreve başlayacaklar…

Sonuçları her ne kadar kimseyi memnun etmese de, ortaya çıkan tabloyu kabullenerek, yola devam etmek, demokrasinin gereğidir.

Hatırlanacağı üzere, son referandumda, geçeceğimiz yeni sistemin ana unsurlarını devreye sokacak yasal düzenlemeler de yapılmıştı.

Buna rağmen fiiliyatta görmeden, sistemin ve kurulacak kurumların nasıl işleyeceğini önceden kestirmek zor!

Devletin çatısını oluşturacak bakanlıklar ve ofisler, bunlara bağlı yürütmeyi sağlayacak diğer birimler, tam olarak nasıl olacak?

Mecliste oluşan milletvekili aritmetiğine göre gurupların işleyişi ve sisteme adaptasyonu (yasama) ne ölçüde gerçekleşecek?

Dağıtılan veya lağvedilen kurumların yerine, hangi birimler devreye alınacak? Bunların bürokratik işleyişi nasıl olacak?

Tüm bunlar sırada, beklerken, erken yerel seçimleri konuşmak veya gündeme sokmaya çalışmak, ne derece mantıklı olur?

Bu, neye benzer, biliyor musunuz? Ağzındaki lokmayı yutmadan, yeni bir lokmayı almaya çalışmak gibi olur!

Dahası mesele; bir erken seçimden henüz çıkmış, ekonomisi kötü bir ülkenin, ikinci bir erken seçimi nasıl kaldıracağı meselesidir!

Böyle bir ortamda, başta seçilenler olmak üzere, hepimizin ortak akılla ülkenin içinde bulunduğu koşulları düzeltmeye çalışmamız gerekir/beklenir!

O halde erken yerel seçim için bu acele niye?

Yoksa ekonomiyi düzelteme yeteneği olmayan iktidar, ülkeyi yeni bir seçim sürecine alarak, bu zaafını kapatmak mı istiyor?

Bunun bir çıkış yolu olacağını sanmıyorum!

Çünkü yeni bir erken yerel seçim demek, göz göre, göre mali disiplini gevşetmek ve yeni vaatlerle seçmenden oy istemek demektir!

Siyasilere sesleniyorum: vatandaş, içinde bulunduğu mevcut sıkıntılarına çözüm bulmanızı istediği için, oylarıyla sizleri tercih etti!

Bırakın erken yerel seçimi, falanı, filanı! Önceliğiniz, ülke ekonomisini düzeltmeye yönelik girişim ve çabalar olmalı…

Kimsenin bir yere gittiği yok! Zamanı geldiğinde, yerel seçimler de yapılır/ yapılacak…

Bu Haberi Gördünmü!

Olmadı, Erken Seçime Gidiyoruz!

Güzel bir gelecek düşlüyorduk… Yaşam telaşımıza, heyecanımız eşlik ediyordu, o günlerde! Zamana sığmıyorduk; aylar gün, …