ESKİ GENELKURMAY BAŞKANI BAŞBUĞ’UN ADIYAMAN TEMASLARI

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Adıyaman’a gelen 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ gazetecilere yaptığı açıklamada gündeme ilişkin konulara değindi

  1. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ açıklamasında; “Tabi şuanda terörle mücadele diyoruz, sınır ötesinde operasyonlar yapıyoruz. Elbette bu da maalesef var, bu Türkiye’nin diğer konuları içinde yakinen ciddi şekilde ilgi içinde girmesi o konular üzerinde yoğunlaşmasından fırsat bulan her zaman fırsatçılar olacaktır. Bu fırsatçılardan bir tanesi de maalesef bazen göklere çıkarttığımız komşularımız, işte yapıyorlar bunlar. Egedeki durum antlaşmalar ile çizilmiştir. Lozan antlaşmasıdır. Adaların durumu Paris antlaşması var. Türkiye’nin Lozan antlaşması ile Ege’de kazandığı hakları sonuna kadar koruması lazım. Müdafaa etmesi lazım”

 “AFRİN OPERASYONU, ZORUNLU BİR HAREKATTI”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Afrin operasyonunun zorunlu bir harekat olduğunu söyledi.

Bir dizi ziyaret için Adıyaman’a gelen Başbuğ, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afrin operasyonu ile ilgili kapsamlı konuşmalarının olduğunu hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin Afrin’e yapmış olduğu harekatın gerekli olduğunu vurguladı.

Bunun zorunlu bir harekat olduğunun altını çizen Başbuğ, “Bu harekat başladı. Bu harekatta elbette Türk silahlı kuvvetleri başarı ile çıkacak, bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Tabi Afrin denildiğinde Afrin’de bir yerleşim yeri var. Nüfusunun 180 bin civarında insanın yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bu harekat en ince detaylarına kadar planlanmıştır. Planlandığı şekilde icra edilecektir”dedi.

– BU OPERASYONDA 2 DURUM ÇOK ÖNEMLİ

Bu operasyonda 2 durumun çok önemli olduğunu dile getiren Başbuğ, şunları kaydetti:

“Bu harekatta iki durum çok önemli, bunlardan bir tanesi tabi her komutan bu harekatlarda hep şunu düşünür; birinci olarak ben bu harekatı en az zayiatla yapayım. Çünkü o Mehmetçikler, subay, astsubayı, o komutanlara emanet edilmiş, onlara canları emanet edilmiş, dolayısıyla birinci amaç yani hedef gözlemlediğiniz husus, bu zor bir harekattır. Ama bu harekatı dediğim gibi en az can kaybı ile en az yaralı vererek yapmamız lazım. Bu biraz yavaşlatır harekatı otomotik olarak. Bu önemli bir husus. İkincisi de tabi bir yerleşim yeri, şehrin içindeki harekat şuanda o safha da değiliz. İleriki günler de nasıl olacak göreceğiz. Onları bekleyeceğiz. İkinci önemli olan husus da bu harekatlarda orada yaşayan masum insanlar. Diğer YPG  başta olmak üzere terörist, yani onları ayırt etmek, onlar da isterler ki halka zarar verilsin, tabi bu halka zarar vermekten kaçınmamız lazım. Bu  tip harekatta halka zarar vermekten kaçınmak derken, şehit de verirsiniz, bu böyle zor bir harekattır”

– TÜRKİYE KARARLI

Türkiye’nin kararlı olduğunu belirten Başbuğ, “Türkiye kararlıdır. Çünkü dibimizdir. Hatay sınırımızda bir noktadan bahsediyoruz. Sabırlı olacağız. Silahlı kuvvetlerimiz daha önce olduğu gibi bu harekattan da başarı ile çıkacak. Bu sınır ötesi harekatlarda karşılaşılan durumdur, bir süre geçtikten sonra harekatı bitirin, yok çıkın. Bunlar hep yaşanan olaylar, söylenir bunlar. Siz planladığınız şekilde bunlara biraz kulaklarınızı tıkayarak ama dediğim gibi oradaki sivil halka zarar vermeden Mehmetçiğimizin, askerimizin, subayımızın, canlarını koruyarak askeri zayiatla bu harekat ümit ediyorum planlandığı gibi yapılacak”diye konuştu.

– SİYASETE ALET EDİLMEMELİ

Bu konuların siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbuğ, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Afrin’de Mehmetçik çatışıyor. Askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken, siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil. Asker canını almış, görevini almış, görev için çatışıyor. Şehit oluyor. Kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum”

– DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE ORDUSUNA BÖYLE HAİNLİK YAPILAN ÜLKE YOK

Ordunun mayasanın sağlam olduğunun altını çizen Başbuğ, şöyle devam etti: “Daha öncede söylediğim gibi bu ordunun mayası o kadar sağlam ki kendisine yapılan bütün hainliklere rağmen, bunu tekrar söyledim, dünyanın hiçbir yerinde ordusuna böyle hainlik yapılan başka bir ülke yok. Bu da bir gerçek. Buna rağmen bakınız 2015 yılından beri silahlı kuvvetlere ne zaman görev verilse, silahlı kuvvetler herşeyi unuttu, dikkate almadı, yapılanları bir kenara koydu, yüreklerine taş bastı, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmak için canla başla uğraşıyor, didiniyor. Kanını akıtıyor, şehit veriyor, yani olayı böyle değerlendirmemiz gerekiyor. Silahlı kuvvetlerde ne kadar kalmış onları ben bilemem. Onu ancak şuanda görevde olan arkadaşlar bilirler. O konular üzerinde herkes bir yorum yapıyor”

– 15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE BİR UÇURUMUN KENARINDAN DÖNDÜ

15 Temmuz FETÖ darbesinde Türkiye’nin uçurumun kenarından döndüğüne vurgu yapan Başbuğ, “Türkiye bir uçurumun kenarından döndü. FETÖ’cüler temizlendi veya temizlenmeye devam ediyor. Yalnız ordu değil, bakınız yargınızda var, polisinizde var, heryerde var. Olmadığ yer yok ki. Dolayısıyla madalyonun diğer tarafına da öyle bakmak lazım”ifadelerini kullandı.

– TÜRKİYE’NİN KUZEYİNDE BİR KORİDOR OLUŞUYOR

Türkiye’nin kuzeyinde bir koridor oluştuğunu daha önce de söylediklerini anımsatan Başbuğ, şöyle devam etti:

“Biz şunu söyledik; burada Suriye’nin kuzeyinde bir koridor oluşuyor, hatta bu koridora dedik ki; PKK terör örgütü koridoru demek lazım ismen çünkü PKK var burada. YPG dediğiniz nedir? YPG, PKK’nın 8’inci kongresinde 2002 yılında kurulmaya karar alınan, 2003 yılında kurulan bir yapılanmadan bahsediyoruz. Onun silahlı gücüde YPG, bunlar PKK’nın uzantısıdır. Tabi Türkiye Suriye sınırı boyunca gelip PKK’nın bir toprağa sahip olması, burayı kontrol etmesi, orada bir idare yapı kurup, silahlı güç oluşturması, bu ne demektir? Şimdi Suriye’nin kuzeyinde bu oluşan koridorda tabi bu Fırat’ın batısı var, doğusu var. Ayrı konu, uzun konu, Türkiye bunu kabul edemez. Ama tarihsel olarak baktığınız zaman Paris Konferansı, Sevr anlaşmasına gidin, hep böyle. Irak’ın kuzeyinden başlayan, Suriye’nin kuzeyine devam eden bir toprak parçası, tabi bunu denize de açmanız lazım, denize nereden açacaksınız, Akdeniz’den, o zaman her açıdan uygun bir yapılanma oluşumu” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …