ESKKO Başkanı Abuzer Aslantürk’den Flaş Açıklamalar

 “3 İlin Toplam Verdiği Kredi Bizim verdiğimize Anca Ulaşıyor”

“ Başarımız Türkiye Ortalamasının Üzerindedir”

“Kredi Borcunu Ödeme Oranımız Yüzde 98 Civarında”

1900 civarında üyeye sahip olduklarını belirten Adıyaman Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatif Odası Başkanı Abuzer Aslantürk, 2014 yılı içerisinde 369 üyelerine kredi verdiklerini belirterek, şu ana kadar ise toplamda 910 üyenin kredi taleplerine cevap verdiklerini belirtti.

Kredi çıkarma konusunda Türkiye ortalamasının üzerinde olduklarını belirten başkan Aslantürk, üyelerin borçlarını zamanında ve düzenli ödeme konusunda ise büyük bir başarı elde ettiklerini belirterek yüzde 98 oranında geri dönüş olduğunun altını çizdi. Birçok ilin vermiş olduğu toplam krediden daha çok kredi verdiklerini belirten Aslantürk şöyle konuştu:

“Adıyaman Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatif Odası Malatya Bölge Birliğine bağlıdır. Malatya Bölge Birliğine bağlı olan illerimizden Muş, Bingöl Elazığ Malatya ve Adıyaman’dır. Adıyaman bunların içerisinde Bingöl, Muş ve Elazığ’ın kullandığı kadar kredi vermişiz. Bu gün itibariyle 45 trilyon kredi vermiş bulunuyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın geri ödemesine gelince bankaların Türkiye ortalaması yüzde 5 iken bizim ortalamamız yüzde 0,75’tir. İnşallah bu 0,75’i de yıl sonuna kadar 0,5’lere indireceğiz. Bu da sanırım Türkiye kooperatiflerinin yüzde itibariyle çok altındadır. Yani şunu söylemek istiyorum. Esnaf ve sanatkârlarımızın kooperatiften almış oldukları kredileri geri ödemesi ülke genelindeki ortalamanın çok çok üstündedir. Adıyaman esnaf ve sanatkarımız aldığı krediyi gününde ödemektedir. Bu nedenle de bu kredinin doğru yerlere doğru miktarda verildiğini gösteriyor. Bu itibarımızı arttırıyor. Bu ülkede para dağıtılmamasına rağmen zaman zaman komşu illerin kooperatiften daha fazla bize katkısı oluyor. Türkiye’de en hazine destekli en ucuz para bunun yüzde 50’sini devlet karşılıyor yüzde 50’sini ise esnaf kendisi karşılıyor. Yüzde 5 devlet veriyor yüzde 5’te biz bankaya veriyoruz. Yüzde 2’de komisyon var. Bunun nedeni de bu tür müesseselerin yaşamasına katkı sunuyor. Eğer o komisyonlar olmasa biz olmayız. Buna rağmen Türkiye’de bankalar tarafından dağıtılan faizi de dâhil yüzde 50’si civarındandır. Yani bir banka yüzde 14-15 ile para veriyorsa bizim verdiğimiz yüzde 7 civarında”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir