Esnaf “Çay Zammı Geldi mi Gelmedi mi” Diye Haykırdı

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden çay zammı farklı polemiklere sebebiyet vermeye devam ederken, ortaya yeni bir tartışma konusu daha çıktı.

Daha önce “ Bir çay 75 kuruş olur mu, ekmekten pahallı çay içilir mi, artık kimse çay içmesin mi” şeklindeki polemiklerin ardından tepkiden korkan Adıyamanlı bazı çaycı esnafı fiyatları tekrar 50 kuruşa düşürünce olan oldu. Çayda indirim yapmayan ve 75 kuruşa satmaya devam eden esnaflar ile indirim yapan esnaflar arasında tartışmalar yaşanmaya tartışmalar da kavgaya dönüşmeye başlarken, yetkili ağızdan gazetemiz aracılığı ile açıklama geldi.

“Biz 75 kuruşa satıyoruz, karşımızdaki adam bize inat 50 kuruşa satıyor” diyerek duruma gösteren esnaflara cevap veren Adıyaman Kahveciler Odası Başkanı Sinan Turan, ortada serbest ekonomi piyasası denen bir şey olduğunun altını çizerek herkes özgürdür” dedi.

Turan, ilk tercihinin fiyatların belirlendiği gibi olmasından yana olduğunu belirterek “ Kardeşim ortada serbest ekonomi piyasası denen bir şey var. Ben çay fiyatını 75 kuruş olarak belirlemişim. Tarifeyi, de herkese göndermişi. Yapar mı yapmaz mı herklesin kendi tercihi. Ben kimsenin boğazına yapışamam. Bizim amacımız esnafımızın para kazanması. Esnaf 75 kuruştan çay satacak kimseyi bulamazsa ne yapsın tabiî ki de indirim yapacak. Ben de isterim ki tarife üzerinden fiyat uygulaması yapılsın ancak dediğim gibi herkes özgürdür. Esnafımızı çok sıkmaya gerek yok, stres yapmaya gerek yok. Herkes istediği fiyata versin. Çoğu çaycı esnafı dışarı çayı 35 kuruşa bile verebiliyor. Yapacak bir şey yok. Bizim amacımız esnafımızın mağdur olmaması ve tartışmalara mahal vermemesidir”

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir