Esnaf İş Yerini Geç Açıyor

Bir zamanlar Adıyaman’ın eski esnaflarının iş yerlerini sabah ezanında açtıkları bildirilirken, günümüzde esnaf saat sabah 08:30 ya da 09:00 öncesi açmadığı görülüyor.

“Erken kalkanın rızkı bol olur” sözüne istinaden eskiden iş yerini sabahın ilk ışıklarında açan esnafın son temsilcilerinin de iş bıraktığını belirten vatandaşlar, yeni nesil esnafların iş yerlerini çok geç açtığını sonrada “ İş olmuyor” diyerek bahaneler uydurduğunu söylediler.

Pazar günleri tatil yapan Cumartesi günleri yarım gün çalışan Cuma gününün haftanın son günü olması münasebetiyle iş yerini erken kapatan Pazartesi sendromu diyerek işine bakmayan esnaflar vatandaştan da eski esnaflardan da tepki alırken, esnaf odası temsilcileri esnaftan iş yerini erken açıp saatinde kapatması gerektiğini söylüyorlar.

Bir zamanların esnaflarının sabah namazını kılınmasının akabinde iş yerini açtığını belirten eski esnaflar “ Şimdiki esnaflar eski esnaflara benzemiyor. Eskiden metanet vardı, sabır vardı, hoş görü vardı ve çalışkanlık vardı. Bu günlerde esnafımız bile iş yerini saat 08:00’dan sonra açıyor. İşleri çok iyi desek yerinde bir tanı olmaz. Sonra da işlerimiz kırık diyerek tepki gösteriyorlar. Özellikle giyimci ve bakkal esnafımız iş yerini geç açıyor. Adıyaman’da en erken işinin başına gelen esnaf genelde çay ocakları oluyor. O da mecburiyetten. Şu günlerde onlarda çaresini bulmuş. Geceden suyun altını açıp sabah uğraşmamak için çareler arıyorlar. Velhasılıkelam esnafımız iş yerini ne kadar erken açarsa o kadar bereketli olur diye düşünüyoruz” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir