sürmanşet

Esnaf Ramazan Sonrası Derin bir Nefes Aldı

 

 

 

Öğrenci velilerinin çıktığı okul alışverişi nedeniyle çarşı hareketli hafta sonu yaşıyor. Türkiye geneli 2014-2015 eğitim-öğretim yılı başlıyor.

Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri 8 Eylül Pazartesi ders başı yaparken, İlk ve orta dereceli okullar ise 15 Eylül tarihinde eğitim ve öğretime başlayacak.

Veliler, okula gidecek çocukları için alışverişe çıktı. Öğrenci velileri ve çocuklarını ağırlayan Adıyaman’daki giyimci esnafı, okul alışverişi nedeniyle normal zamanlara göre biraz daha hareketli anlar yaşıyor.

Veliler, çocuklarının kullanacağı; kıyafet, çanta, defter, silgi, kalem gibi ürünleri almak için alışveriş yapıyor. Okul alışverişi nedeniyle işlerde yoğunluk yaşandığını belirten esnaf, Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin işlerine az da olsa olumsuz yansıdığını ifade etti. Esnaf, okul alışverişlerinin önceki yıllara nazaran azaldığını dile getirdi.

Kılık Kıyafet Yönetmeliği’nin değişmesinin kendileri açısından sıkıntı oluşturduğunu aktaran esnaf Mehmet Eskici, “Eski satışlar yok. Müşteri aradığını bulamıyor. Eksik olan ürünlerimiz var. Müşteri istediğini nerede bulursa oradan alıyor. Geçen sene okul giysileri serbest oldu. Onun da büyük bir etkisi oldu. Bazı özel okullarda giysiler serbest. Onun dışında bazı okullarda yetişmeyen trikolar var. Her yıl birçok okulun trikosu değişiyor. Bunlar da bir etken. Şu ana kadar beklediğimiz ilgi yok. İnşallah ilginin artmasını bekliyoruz” dedi.

Bir başka esnaf Halil Gülverdi ise alışverişlerin istenilen seviyede olmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

“Okul alışverişleri başladı. Çokşükür geçen Pazartesi günü 1. sınıflar okula başladı. Yavaş yavaş kalabalığımız başladı. Ramazan Bayramı’ndan sonra sakindik. Şu an işler yavaş yavaş başlıyor. Önümüzdeki haftayı biraz daha yoğun bekliyoruz. Ondan sonraki Pazartesi de bütün okullar açılacak, bütün okul kıyafetleri alınacak. İnşallah daha yoğun günler bekliyoruz.

Eksiklerimiz var, eksikliklerimiz tamamlıyoruz. Adıyaman merkezinde bulunan tüm okulların kıyafetleri bizde bulunmaktadır. Elimizden geldiği kadar kaliteli ürünler satmaya çalışıyoruz. Trikolarda yün grubu satıyoruz. Kaliteli ürünlerimiz ile müşterilerimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Önceki yıllara göre okul alışverişleri biraz durdu. Geçen sene sivil olma, resmi olma gibi bir durum vardı. Daha sonra olay, okul aile birliklerine ve yönetime bırakıldı. Ailelere, velilere danışıldı. Adıyaman’daki okulların yüzde 90’ı resmi giyinme kararı aldı. Yüzde 10’luk kısmı da sivil giyme kararı aldı. Bu durum ister istemez bizim işimizi etkiliyor. Geçen senelere oranla işlerimiz biraz daha düşük. Bu sene de biz bir şeyler bekliyoruz ama yine de ister istemez bir sakinlik, bir durgunluk var.”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir