ESOB Başkanı Ziya Duranay “Yetimi, Fakiri, Mazlumu Unutmamalıyız”

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkanı Ziya Duranay, Ramazan ayı nedeniyle yayınladığı mesajında, “İslam âleminin heyecanla beklediği Ramazan’ın hem milletimize ve acılar içerisinde kıvranan âlemi İslam’a huzur, barış, adalet ve merhamet getirmesini Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

ESOB Başkanı Ziya Duranay, Ramazan ayına biz kez daha ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Ziya Duranay açıklamasında şunları söyledi:

“Allah’a kulluk etmenin şuurunu derinden hissettiğimiz milli birlik ve beraberliğimizin zirveye çıktığı başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına biz kez daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz.

Yardımlaşma ve paylaşmanın arttığı, içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini barındıran Ramazan Ayı, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indiği mucizelerle dolu bir aydır. Ramazan Ayı, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştirildiği bir aydır.

İnsanoğlu olarak hemen unutuyoruz. Kendimizi, Rabbimizi, dostumuzu, kardeşimizi, komşumuzu, yetimi, fakiri, mazlumu unutuyoruz. Ramazan her sene bize unuttuğumuz bütün değerleri hatırlatmaya gelir. Kırdığımızı kalpleri, örselenen kalpleri tamir etmeye gelir.

Bu ayda her zamankinden fazla olarak düşkün ve muhtaçlara yardım eli uzatılmalı çocuk ve yaşlıların gönlü alınmalıdır.

Ramazan ayında Allah’ın kulları üzerine rahmetini yağdırdığı gibi bizlerde sosyal kültürel ve ekonomik ilişkilerimizde bu ayın ruhuna uygun davranalım. Birbirimize merhametli olmalıyız.

Ramazan Ayı bereket ayıdır, Ahilik kültürünü benimseyen esnaflarımızın Ramazan ayını fırsat bilip fahiş fiyatlarla tüketiciyi zor durumda bırakmanın hayırlı bir kazanç olmadığını bilir ve buna göre davranır.

Ramazanın Haziran ve Temmuz ayına denk gelmesi nedeniyle esnaflarımızın tüketiciye karşı güler yüzlü olmaları, sabırlı davranmaları konusunda anlayış bekliyorum ve esnafımızın da bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğinden eminim.

Bu ayda, kırgınlıkları, küskünlükleri bir kenara bırakarak herkesle kucaklaşmalı, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı daha da güçlendirmeliyiz. Toplum olarak yardımlaşma ve dayanışma duygularının güçlendiği mübarek Ramazan ayında, İslam coğrafyasında yaşanan acıların ve zulümlerin son bulmasını, oluşan manevi atmosferin, bütün bir yıla yayılarak devam etmesini diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle ötelerden kutlu bir misafir olarak ve bizlere Rabbimizin katında sayısız nimetler, rahmet, mağfiret getiren, kardeşlik bağlarımızı yeniden inşa etmeye gelen Ramazana hoş geldin diyoruz.

Bu vesileyle başta hemşerilerim olmak üzere ülkemiz ve bütün İslam aleminin Ramazan-ı Şerifi’ni kutlar, bu mübarek ayın tüm insanlığa barış, huzur ve hoşgörü getirmesini temenni ederim” dedi.

Haber: M.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Çocuklara mutluluk giydiriliyor 

Merkezi İstanbul’da bulunan Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Adıyaman’da ki okullarda bin 300 öğrenciye bot, mont …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir