Et Fiyatlarındaki Artış Balığa Yansımadı  

 

Türkiye genelinde olduğu gibi Adıyaman’da da son günlerde zamlanan et fiyatlarının pahalılığı balık satışlarını etkilemedi.

Et fiyatlarının yüksek olması nedeni ile balıkçılar satışların artacağını dört gözle beklerken, umduklarını bulamadılar.

İthal etin azlığı ve yaşanan olumsuz hava muhalefeti karşısında yaşanan olumsuz durumlar et fiyatlarına yansıdı.

Bir yandan tüketici et almakda zorluk yaşarken bir yandan da balıkçılar et fiyatlarının yüksek olması nedeni ile işlerinin daha iyi olacağını bekliyorlardı. Ama balıkçılar yaşanan durum karşısında istediklerini bulamadılar.

Adıyaman’da balıkçılık mesleğini çocukluktan bu yana yapan Orhan Gündoğdu, vatandaşın balık kültürünün çok üst düzeyde olmadığını, et fiyatlarının yüksek olmasına rağmen gözlemledikleri kadarıyla vatandaşın eti daha çok tükettiğini vurguladı.

Gündoğdu, yaşanan durumu şu sözlerle özetledi;

“En çok baraj balığımız, aynalı sazanımız çok satılmaktadır. Pullu, şavut, sazan, palamut bunlar gidiyor şuanda. 40 yaşından sonra et yemeyin diyorlar ama balık yemeyin diyen yok. Vücuda yararlı, nezle hastalığını önleyiciymiş. Çocukların gelişiminde çok iyidir. Omega üç içeren yağ oranı var. Çocuk gelişiminde boy uzamasında çok iyidir. Pullu sazan 5 TL, aynalı sazan kilosu 10 TL, Yayın 15 TL, çay balığını şuanda üç kilo 10 TL, Palamut 10 TL’dir. Et fiyatlarının yüksek olması etkilemedi işleri çünkü bizim kültürümüz balığa daha çok alışkın değil ama balık tüketimi şuanda hızlandı.”

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir