Ev Hanımlarının Kış Hazırlıkları Başladı

Adıyaman’da kış mevsimin yaklaşmasıyla hanımların ev yapımı salça çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor.

Kışa hazırlık yapan ev hanımları aynı zamanda aile bütçelerine de katkı sağlıyor. Bayanlar, kış aylarında yiyecekleri biber, patlıcanları kurutmaya başlarken sıcak havalardan istifade edip evlerde yapılan domates salçası yapımı için de kolları sıvadılar. Bayanlar, kışın yemeklerde kullanılmak için odun ateşinde büyük tavalarda pişirilip cam kavanozlara konulan salçaları büyük zahmetle ve emekle hazırlanıyor.

Evlerde yapılan domates ve biber salçalarının daha lezzetli olduğunu belirten Tenzile Tur, “Kasalarda aldığımız domatesleri yıkadıktan sonra ince ince doğrarız. Doğranan domatesleri odun ateşinde tavada kaynatılır. İyice domatesler eridiğinde makinede çekeriz. Tekrar tavada ateş üzerine koyarak içine tuz attıktan sonra su kaçıncaya kadar karıştırarak pişirdikten sonra sıcak olarak cam kavanozlara doldururuz. Kışın domates salçasını kahvaltılık ve yemeklerde kullanırız Domates salçası yapmak zahmetli iş, ama doğal. Doğal yöntemlerle odun ateşinde yapılan salça daha lezzetli olur” dedi.

Salçanın yapımıyla ilgili bilgi veren Tur “2 kilogram olgun ve etli domates alalım. Bu domatesleri mümkün olduğu kadar ufak parçalara küp küp doğrayıp büyük bir tencereye alalım ve yüksek ateşte karıştırarak pişirmeye başlayalım. Bir süre sonra domatesler suyunu tamamen salacak ve daha sonra koyulaşmaya başlayacaktır. Bu noktada tuzunu ilave edebiliriz. Pişirdiğimiz domatesin şayet suyu kaldıysa süzmemiz gerekir. Eğer mevsim şartları salçanızı güneşlendirip oldurmaya müsaitse  büyük bir tepsiye alıp üzerini temiz bir tülbent ya da ince bir bez yardımıyla kapatın ve güneşin en sıcak, en dik olduğu zamanlarda güneşlendirin. Eğer mevsim bu güneşe uygun değilse pişmiş domateslerinizi bir blender yardımıyla karıştırıp tekrar pişirmelisiniz. Bu noktada tencerenin kapağını kapatmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu sayede domates daha çabuk buharlaşıp salça kıvamına gelecektir. Koyulaşan salçayı soğuttuktan sonra kavanozlara boşaltabiliriz. Burada bir püf noktası daha verelim, kavanozun kapağını kapatmadan önce salçanın üzerini örtecek şekilde zeytinyağı ilave ederseniz, salçanızın zamansız bozulmasını önlemiş olursunuz” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir