Ev Hanımlarının Yemek Derdi de Bitti

Fırında yemek pişirme kültürü yaygın olan Adıyaman’da vatandaşlar, fırın yemeği yaptırmak için kasaplara akın ediyor.

Vatandaşlar, kasaba uygun fiyata verdikleri yemek siparişini birkaç saat sonra alarak, yemek yapma derdinden kurtuluyor. Özelli çalışan eşlerin büyük ilgi gösterdiği kasaplar et satmanın yanında aşçılık yapıyor.

Adıyaman’da faaliyet gösteren Kasap Zeynal Dinç, her türlü fırın yemeğini kendileri hazırlayarak, müşterilerine ekmeğiyle birlikte verdiklerini ve bu hizmetten vatandaşların gayet memnun olduğunu ifade ediyor.

Uygun fiyata vatandaşların yemek ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Dinç, “Patlıcan kebabı 20 TL’ye, Lahmacunu 15 TL’ye, Abuzer Kebabı 18 TL’ye, Arap Tavasını 18-20 TL’ye, Kış tavasını 20 TL’ye hazırlıyoruz. Bu saydığım yemekler 6 kişilik fiyat tarifesidir. Altı kişi bu fiyata doyuyor. Fiyatlarımız çok uygun olduğu için vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor” dedi.

Kasapların tamamının aynı hizmeti vermediğine dikkat çeken Dinç, “Kasaplık mesleğinde yenilik yapmak gerektiğinin farkına vararak, yemek yapmamız gerektiğini düşündük. Bunun için bu işe girdik. Yan tarafta fırın olduğu için müşterilere yemeklerini sıcak sıcak veriyoruz. Her gecen gün yemek siparişi veren kişi sayısı artıyor. Şuan günde 30-35 civarında sipariş alıyoruz. En fazla arap tavası, lahmacun ve patlıcan tavası isteniyor. Kişi başı ortalama 3 TL’ye bir kişi doyuyor” diye konuştu.

İlerde içerisinde işlerin daha da açılacağını ifade eden Zeynal Dinç, işten eve giden kişilerin hazır yemekleri alarak gidebileceğini aktardı.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir