Ev Konforunda Tedavi Oluyorlar

Paltyatif Bakım Merkezi Şifa Merkezi Oldu

Adıyaman’da açılan ilk palyatif merkezi ‘Sizin için yapabileceğimiz bir şey Yok’,  ‘Hastanızı eve götürün, son günlerini rahat geçirsin gibi klişe sözler geride bırakarak, sağlık alanında çığır açtı.

Palyatif merkezi ile Sağlık Bakanlığının 2014 yılında yaptığı adım ile Palyatif Bakım geri ödeme kapsamına alınmasıyla birlikte devlet hastanelerinde Kanser, İnme, Alzheimer vb. hastalıkları olan hastaların ev konforunda multidisipliner bir ekip ile tedavi olmaları sağlanıyor.

Adıyaman’da açılan ilk Palyatif Bakım Merkezi olan Besni Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi 2015 Kasım ayından bu yana 650 hastaya hizmet verdi. 14 Yatak kapasitesi olan merkezde tek kişilik odalarda, oda içerisinde lavabo, banyo, tv, buzdolabı gibi tüm ihtiyaçların karşılandığı 1 pratisyen hekim ve 9 hemşirenin görev yaptığı merkez bünyesinde tam zamanlı çalışan fizyoterapist ile hastaların fizik tedavileri yapılırken, diyetisyen tarafından beslenmeleri düzenlenmekte, psikolog ve sosyal çalışmacı ile moral seviyeleri en üst düzeyde tutuluyor.

Palyatif Bakım Merkezi Sorumlusu Uzm.Dr. Burhan Dost yaptığı açıklamada;” Yaşamın sonunda hastalığı iyileştirme amaçlı tedavilerin amacına ulaşamadığı durumlarda palyatif bakım devreye girmekte ve daha çok hastanın şikayetlerine yönelerek yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Bildiğiniz üzere bu hastalarımızın ağrı başta olmak üzere yatak yarası, beslenme sorunları gibi bir çok problemi olmakta ve aileler tek başlarına bu sorunları çözmekte sıkıntı yaşamaktalar. Bizler ekip olarak bu hastaların ve hasta yakınlarının her türlü ihtiyacını karşılamaya, onları en azından evlerinde hissetmeleri için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hemşirelerimiz ailelere hastalarımızın bakımlarını öğretirken, evde bakım ekibimizle koordineli bir şekilde hastalarımızı gerek evlerinde ziyaret ederek gerek merkezimize kabul ederek yardımcı oluyoruz. Besni Devlet Hastanesi olarak her zaman onların yanında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz” dedi.

Haber: Mediha IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Engelli aileleri kan bağışında bulundu 

Adıyaman Beyazay Şube Başkanlığı ve Kızılay Derneği arasında yapılan protokol gereği Adıyaman’da, 3 Aralık Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir