Evde Yemek Saatleri

1

EVDE YEMEK SAATLERİ
Evde hep birlikte sofraya oturmak, çocukların terbiyeli yetişmeleri açısından önemlidir. Bu, hem çocukların yemek yeme adabına uymaları; hem de yemekten önce, yemek esnasında ve yemekten sonra uygulanması gereken sünnetleri alışkanlık haline getirmeleri açısından faydalı olur. Ayrıca yemek saatleri, bütün aile fertlerinin buluştuğu bir zaman dilimi olarak, gerekli hususların açıklanması, istişarelerin yapılması ve çocukları üzmeden, uymaları gereken kuralların açıklanması bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bütün bunlara dikkat ederek hem iyi bir anne/baba hem de çocukların için iyi bir öğretmen olmalısın.

 

2

“Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.”(4.Nisa-31)

 

3

ÇOCUKLARINIZIN NASIL OLMASINI İSTERSİNİZ?

Hem öyle olmak gerektiğinden hem de çocuklara iyi örnek olmak için, hayatının her aşamasında düzenli ol. Sünnete uygun olarak erken yatıp erken kalkmak, hafta sonunda uyku düzenini bozmamak, beden ve elbise temizliğine özen göstermek, kılık kıyafetine dikkat etmek, olumlu ve olumsuz tepkilerinde ölçüyü elden bırakmamak icap eder.

Kısaca şöyle denebilir:

Çocuğunun nasıl olmasını istiyorsan, sen de öyle ol.

 

4

ÇOCUKLARIN YANINDA NELER KONUŞULMAMALI?

Anne babanın kendi aralarında veya misafirleriyle birlikte dedikodu yapmaları, çocukların ahlaklarının bozulmasına neden olur. Bu tür dedikodulara şahit olan çocukların bir taraftan anne babalarına saygıları kalmazken, öte taraftan dedikodusu yapılan tanıdıklara düşmanca hisler içine girmeleri kaçınılmaz olur. Çocuğun, annesi babası tarafından yarım saat boyunca dedikodusu yapılan amcası kapıyı çalıp içeri girince, çocuktan amcasına yeterince saygılı davranması beklenemez. Yine çocuğun her gün dedikoduları yapılan komşularına iyi hisler içinde olması da mümkün değildir. Ne dedikodu yap, ne de dinle. Çocuklarına her konuda iyi örnek ol.

 

5

Allah, insanı eşref-i mahlukat olmaya yetenekli bir şekilde yaratmış olduğu halda bazıları aşağılık olmayı tercih ederler.

“….Hayır, onlar hayvanlar gibidir, hatta onlar yolca daha da sapıktırlar.”(Furkan-44)

 

6

Dindar olmak güzeldir; ancak bu konuda ölçüyü kaçırmanın bir takım riskleri vardır:
*Dünyayı terk etme adı altında dünyevi sorumluluklarını yerine getirmemek.
*Helalleri, haram saymak…
*Kendine kurtulmuş gözüyle bakıp başkasını aşağı görmek.
*İbadetlerde aşırılığa gitmek.

Bu Haberi Gördünmü!

Hisse Senetlerinin Zekatı

1 Hisse Senetlerinin Zekâtı Nasıl Ödenir? Hisse senedi sahibi, senetleri aldığı şirkete ortak olmuştur. Şirketin …