Evlilik Programlarına Tepki

Avukat Yılmaz “ Evlilik Programları Evlilikleri Azalttı”

Birçok televizyon kanalında yayınlanan evlilik programları reyting uğruna kişi hak ve özgürlüklerine saldırması ve toplumu yanlış yönlendirmesi ile ilgili son günlerde sık sık tartışma konusu oluyor. Özel bir televizyon kanalında yayınlanan evlilik programında 15 yaşındaki bir kız çocuğu ile 45 yaşındaki talibinin buluşturulması bu tür yapımlarda gelinen son noktayı da göstermiş oluyor.

RTÜK, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) gelen bildirimlerin 140 bini aştı.

Kurul 6112 sayılı kanununda bazı yaptırımlar bulunurken hukukçulardan ise sert tepki geldi. Adıyaman Barosu Avukatlarından İshak Yılmaz konunun hukuki boyutunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, bir hukukçu olarak Kadın ve Evlilik programlarının adliye koridorlarına yansıyan boyutunu endişeyle izlediklerini belirterek, “ Toplumsal bozulmanın ayyuka çıktığı böyle bir olayda RTÜK sadece para cezası verdi. Buna rağmen program devam ediyor. Olayın para cezasını ödeyerek örtbas edilmemesi gerekiyor.”dedi.

Yayıncıların ilgili kanunun yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, evlilik kurumunun zedelenmesinin gelecek açısından toplumsal travmalar meydana getireceğini ve tarafların bu yükün altından kalkamayacağını, yayınların sunuş biçimleri ve içeriklerinin çoğu defa insan onurunu zedelediğini kaydetti.

Avukat İshak Yılmaz evlilik programlarına kanun hükmünde kararname ile yasak konulduğunu anımsatarak “ Ama maalesef yürürlüğe girmiş bir hüküm değil.  Halen devam eden ve bir türlü önüne geçemediğimiz evlilik programları toplumumuzun maalesef Batı kültürüne angaje etmeye devam etmektedir.  Önceki günlerde televizyon kanallarının genel yayın yönetmenleriyle bir toplantı yapıldı ve sonuç açıklanamadı. Toplantıda ne karar alındı neler konuşuldu bilemiyoruz. Aslında tamamen toplumuzun kültürüne sosyal düzenine ve düşünce yapısına aykırı bir şekilde ilerleyen ve arkadaşlıklarını yürütme anlamında süren ilişkiler halka kötü yansıtılıyor. Bu programlar sonrasında maalesef evliliklerin gerçek olmadığı anlaşılıyor. Sadece toplumu bozmaya yönelik bir yayın yapıldığı gözükmektedir. Günü birlik bütün kanallarda yer alan bu tür programlara bugüne kadar ciddi önlem alınmaması ise oldukça manidar. “dedi.

Konuyla ilgili ise RTÜK’e çok fazla şikayette bulunulduğunu söyleyen Yılmaz “ Programlar nedeniyle kanallara da yüklü miktarda cezalar veriliyor ama kanallar ise programları yayımlamaktan vazgeçmiyor. Bu ise toplumumuzun büyük bir çıkmazda olduğunu göstermektedir. Hem büyük bir iştahla izlemekte hem de RTÜK’e şikâyette bulunmakta. Aslında toplumuzun bu tür programları hiç izlemeden kapatması aile içi daha sağlıklı bir durum oluşturur. Bunların sonucunda ise evliliklerin azaldığını görüyoruz. İnsanlar evlenmek dahi istemiyor. Boşanmaların azaldığını da görüyoruz. Boşanmaların azalması ise aile birliğinin sağlıklı devam ettiğine yönelik değil evlenmenin azalmasına paralel olarak görüyoruz. Diğer neden ise boşanmalar aile birliğinin mutluluğundan kaynaklanmıyor. Evlilik düzeni içerisinde ayrı yaşama kültürünün oluşmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Kazım Aydın

Bu Haberi Gördünmü!

Kadın muhtar adayları Genel Başkan Yardımcısı Taş ile bir araya geldi 

Adıyaman’da, kadın muhtar adayları, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Geylani Taş ile bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir