Facebook Üzerinden Kaçak Sigara Satışı Şaşırtıyor

Kaçakçılar, şimdi de sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden satışa başladı. Paketi 4-5 lira olan sigaralar Facebook’ta 2 liraya satılıyor.

Maliye Bakanlığı’nın kaçak ve sahte sigaraya karşı başlattığı topyekûn operasyonlarla cadde ve sokaklarda sıkışan kaçak sigara tüccarları pazarlama işini sanal aleme taşıdı. Sigara kaçakçıları özellikle sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta pazar kurdu.

Sigara kaçakçıları, paketi 7,5 ila 9 lira olan sigaraları Facebook’taki sayfa üzerinden 4-5 liradan satıyor. Adeta bir forum alanı olarak kullanılan Facebook’ta sigara alıcısı ve satıcısı internetten pazarlık bile yapıyor. Satıcı elindeki malın fiyatını ve teslim şartlarını belirtiyor, alıcılar da hesap numaralarına parayı gönderip teslimatı bekliyor. Sigara markası ismiyle açılan ve birçok kişinin beğendiği bir Facebook sayfasındaki ‘Her ile kargoyla, teslimat yapılır’, ‘Acil şu marka 20 karton sigaraya ihtiyaç var’ gibi mesajlar dikkat çekiyor.

Sigara satıcıları da geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada hükümetin kararlılıkla sürdürdüğü kaçak sigara ile mücadelenin çok önemli ve verimli olduğunu belirterek ani ve yüksek vergi artışlarının ise kaçak sigara ticaretini daha yukarılara çıkardığını söylemişti.

Philip Morris/Sabancı, Japan Tobacco International, British American Tobacco Tütün Mamulleri ile Imperial Tobacco şirketlerinin oluşturduğu dernek verilerine göre “Çöplerden yapılan boş paket araştırmaları ve şirket elemanlarının yaptığı denetimlere göre Türkiye’de çöpten çıkan her boş 5 paketten birisi kaçak ya da sahtedir” denildi.

Tütün sektörünün devletin toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 8’ini karşıladığını belirten sigara satıcıları “2009 yılında yasal sigara satışları 108 milyar adet olarak gerçekleşti. 2009 yılı sonundaki vergi artışı sonrasında ise yasal pazar 2010 yılında 93 milyar adet sigaraya düştü. Ancak bu düşüşü sigara tüketiminde bir düşüş olarak yorumlamak oldukça yanıltıcıdır. 2009 yılında yüzde 5 seviyelerinde bulunan kaçak sigara oranı 2010 yılından bu yana yüzde 20 seviyelerindedir. Başka bir deyişle yasadışı yollarla 15 milyarın üzerinde sigara satışı gerçekleşmiştir. Yani yasal pazardaki azalmanın ana sebebi kaçak sigara ticaretindeki artıştır” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir