Fırat “Adıyaman Badem’in Başkenti Olmalı”

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat Badem için yapılan yatırımların boşa gitmeyeceğini ve bu konuda oluşturulan teşviklerin üreticimiz tarafından önemle dikkate alınması gerektiği söyledi.

Fırat, Adıyaman’ın badem üretim konusunda sıralamada birinci olması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye’de yılda 55 bin ton üretimin söz konusu olduğunu ama ülkemizdeki ihtiyacın daha fazladır. Bu rakamlara istinaden ithal bademin ülkemize geldiğini hatta kendi üretimimiz kadar da kayıt dışı badem girişi yapıldığını biliyoruz. Üretimin artması ve üretim maliyetlerinin dengelendiği durum da ithal bademe gerek kalmayacaktır. Kaldı ki ithal edilen badem Türkiye’de ki badem fiyatlarıyla hemen hemen aynı fiyattadır.

Bademin sağlık için faydaları saymakla bitmez. Badem tüketimi hızla artmaktadır. Bu yüzden üretim açığının hızla kapanması gerekmektedir. Tabi ki bu yönde de bölgemize uygun türler yetiştirilmeli ve deneyimli ekiple çalışılmalıdır. Böyle olduğu takdirde ticari olarak ta getirisi yüksek olacaktır. Üreticilerimiz artık bilinçlenmeli badem yetiştirirken tüm şartları dikkate almalı ve uzmanlarından destek almalıdır.” Şeklinde konuştu.

Haber: İpek Işık

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir