Fırınlarda Kullanılan Katı Yağlar Ne Kadar Sağlıklı?

Son günlerde ulusal TV kanallarında da haber konusu olan, fırınlarda kullanılan katı yağın ne kadar sağlıklı olup olmadığı konusu Adıyaman’da da tartışılmaya başlandı.

Özellikle simit ve poğaça yapan fırınlarda kullanılan yağların son kullanma tarihler, üretim izni olup olmadığı ve içeriğini merak eden vatandaşlar, yetkililerden konuyla ilgili olarak bir araştırma yapmalarını bekliyorlar. Yağın yanı sıra kullanılan yumurtaların taze olup olmadığının araştırılması gerektiğinin altını çizen vatandaşlar “ Özellikle simit ve poğaça satan fırınlarda kullanılan ham maddelerin araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu insan sağlığını tehdit eden bir konu. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz” dediler.

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan fırıncılardan Abdurrahman Atay, kendilerinin de simit ve poğaça yaptıklarını belirterek “ Bu konular gerçekten çok önemli. Bizim aldığımız ürünler kesinlikle göz önündedir ve markası bellidir. Bu tür ürünlerin sağlık açısından önemi büyük. Tarihi geçmiş kötü bir ürün en basitinden yağ kullanıldığında besin zehirlenmesi hatta daha büyük sorunlar çıkabilir. O nedenle tüm fırınlarımızın hijyen konusunda dikkatli olması gerektiğin düşünüyorum” dedi.

Haber: İ.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir