Fıstık Tezgâhtaki Yerini Aldı

Her yıl Temmuz-Ağustos ayında tezgahlardaki yerini alan kırmızı fıstığın bu yılda yeni mahsulü çıktı. Hafta başında toplanan yaş fıstık, tezgahta 10 liradan satılıyor.

Yaş fıstık diye bilinen ürün tezgâhtaki yerini alırken, yaş fıstık her yıl olduğu gibi yine halkın yoğun ilgisini gördü.

Gaziantep’in adıyla ünlenen yaş fıstığın insan sağlığı için çok önemli faydaları olduğu biliniyor. Özellikle Antep fıstığının damar tıkanıklığını önlediği ve kolesterolü düşürdüğü yapılan bilimsel deneyler sonucu kanıtlandı. Bu nedenle bol bol fıstık tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca Antep fıstığı yağ, protein ve karbonhidrat içeriği yüksek kalorili bir enerji kaynağı olması ve yüksek düzeyde a ve b vitaminleri içermesi insan sağlığı üzerinde büyük faydalar sağlıyor. Antep fıstığının, kalsiyum fosfor demir gibi insan vücudunun gereksinimi olan mineralleri içerdiği belirtilerek uzmanlar tarafından günde 80 adet ile 100 adet tüketilmesi öneriliyor. Yılın ilk ürünleri olan yaş fıstık tezgâhta yerini alırken, yaş fıstığı tatmak isteyen Adıyamanlılar ise yaş fıstığı kilo- kilo tüketiyor.

Adıyaman seyyar satıcılık yapan Mehmet Aslan, yeni mahsul yaş fıstığın çıktığını belirterek, yılın ilk ürünü olan yaş fıstığın kilosunu 10 liradan sattıklarını söyledi. Müşterilerinin 2 ile 3 kilo arasında fıstık aldığını ifade eden Aslan, “Satışlardan oldukça memnunuz. Yılın ilk ürünü olan yaş fıstık büyük rağbet görüyor. Özellikle yurt dışından gelen gurbetçiler ve diğer illerden gelen yerli turistler yaş fıstığı kilolarla alıp, hediye olarak da götürüyorlar” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Adıyaman’da Adnan Menderes anıldı 

AK Parti Adıyaman Teşkilatı Adnan Menderes’in idam edilişi ile ilgili basın açıklaması yaptı. AK Parti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir