Gençler Organ Bağışı Konusunda Bilgilendirildi

Kahta Gençlik Merkezinde gençlere organ bağışı ve sağlıklı yaşam hakkında bilgi verildi.

3-9 Kasım Organ Bağış  Haftası  münasebetiyle  Kahta Gençlik Merkezi konferans salonunda Kahta Devlet Hastanesi Sosyal Hizmet Birimi tarafından gençlere  organ bağışının ve sağlıklı yaşamın önemini anlatıldı.

Organ bağışının önemini belirten  slayt gösterilerinden  sonra gençlere seslenen Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Zafer Terzi,  karaciğer, böbrek gibi organ yetersizliklerinin ‘organ nakil programları’ sayesinde ölümcül bir hastalık olmaktan çıktığını belirtti. Nakil için bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığı halde, kadavra bağışlarının aynı hızda artmadığını ifade eden Terzi, bu durumun bekleyen hasta listesini gün geçtikçe artırdığını ifade etti.

Terzi, bilinçlenmenin ve toplumsal gelişimin yolunun  temel taşının gençler olduğunu, eskiye  nazaran organ bağışı konusunda  gelişmeler sağladıklarını ifade ederek, ‘’Organ Bağış Haftası münasebetiyle yaptığımız bu etkinlik sayesinde birçok bağış aldık. Bu gibi etkinlikler sayesinde, toplumun organ bağışı konusunda bilinçlenmesi ve beyin ölümü gerçekleşen kişilerin donör (verici) olarak bağış yapmasının teşvik edilmesi amaçlamaktadır. Her bir bağışın birden fazla insanın hayatını kurtaracağı dikkate alındığında organ bağışının önemi daha da anlaşılır olmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kahta Gençlik Merkezi Müdürü M. Nebi Bulut ve personelleri organlarını bağışlayarak kampanyaya destek verdi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir