Gençlik ve Spor

Soru-Niçin ve ne kadar spor yapmalıyım?

Cevap-Beden ve ruh sağlığın için yeteri kadar spor yap. Spor, insanı hantallıktan koruyarak organların birbirleriyle uyum içinde olmasını sağlar. Doktorlar, her yaştaki insana hatta ameliyat olmuş kişilere durumlarına uygun düşecek şekilde spor yapmalarını, en azından bir miktar yürümelerini tavsiye etmektedirler. Zamanı ve şartları ayarlanmış spor, beden sağlığını koruduğu gibi, streslerin atılmasına yardımcı olarak ruh sağlığına da katkıda bulunur. Ancak her konunun olduğu gibi sporun da bazı risk noktaları vardır.

Soru-Risk noktaları mı? Nasıl? Sporun ne gibi risk noktaları var?

Cevap-Sporla ilgili olarak üç önemli risk noktası vardır: Bu risk noktalarından ilki, bedeni gereğinden fazla yormak, ikincisi çalışma için planlanan zamandan spora ayırmak, üçüncüsü ise yeterli kabiliyete sahip olunmadığı halde ünlü bir sporcu olabileceği hayaline kapılmaktır.
Spor konusunda bilinçli ol. Sağlığını korumak için ne kadar gerekiyorsa, o kadar spor yap. Kendini gereğinden fazla yorma. Günlük çalışma için sana lazım olan zamanı spora ayırma hatasına düşme. Sporu amaç edinme. Herkes futbol oynar, ama herkes bir Pele bir Maradona bir Hakan Şükür olamaz. Spora ayırdığın zaman, bilinçli bir şekilde planladığın süreyle sınırlı olsun.
Geçimini sporcu olarak sağlamak, dünyadaki en zor işlerden biridir. Şöyle bir düşün: Türkiye’de Birinci Lig takımlarında kaç kişi oynuyor? Buna karşılık kaç kişi doktor, mühendis, öğretim üyesi, hukukçu, eğitimci v.s. olma imkânına kavuşmuş? Okul takımında başarı göstermen, Türkiye çapında büyük bir yetenek olduğun anlamına gelmez. Gerçekten böyle bir yeteneğin varsa zaten ilgililerin dikkatini çekersin. Kısacası, başarılı olamayacağın bir alanda iddialı olma. Bu açıdan şarkıcılık da spordan pek farklı değildir. Sporculuk ve ses sanatçılığı gibi halk önünde icra edilen meslekler birinci sınıf bir kabiliyet olmayı gerektirir. Aksi takdirde bu yollardan biri ile hayatını kazanabileceğini düşünmek ham bir hayal olur.
O halde bu tür hobiler seni asıl çalışman gereken alandan koparmasın.
Spor yapmanın dışında spor ile ilgilenmenin de risk noktaları vardır.

Soru-Ne gibi?

Cevap-Bu alanda iki önemi risk var: Bunlardan birincisi spor seyircisi olmaya gereğinden fazla vakit ayırmak, ikincisi ise belleğimizde spor ile ilgili bilgilere normalin üstünde yer ayırmaktır. Bu iki risk noktası ile iki önemli zarara uğrarız. Hem seyirci olarak vaktimizi israf eder, hem de hafıza gücümüzü bize lazım olmayan bilgilere ayırırız. Bu iki risk noktasını çok önemsemeli ve planlama dışı eğilimler göstermemelisin.

Bu Haberi Gördünmü!

Hisse Senetlerinin Zekatı

1 Hisse Senetlerinin Zekâtı Nasıl Ödenir? Hisse senedi sahibi, senetleri aldığı şirkete ortak olmuştur. Şirketin …