Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Damızlık Düve Merkezini Türkiye’de İlk Olarak Adıyaman’da Kurulacaktır”

 

“Bölgede Terörle Gelinen Mücadelede Gelinen Nokta Bellidir”

Adıyaman’da tarım sektörü sorunlarının görüşüldüğü toplantıya katılan Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Adıyaman’a birçok konuda müjde verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Başkanlığında Türkiye Petrolleri Bölge Müdürlüğünde Adıyaman’ın tarım sektörü sorunlarının görüşüldüğü toplantıya Adıyaman Valisi Abdullah Erin, TBMM Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Adnan Boynukara, Halil İbrahim Fırat, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Bakanlık Müsteşarı Nusret Yazıcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 30’a yakın üst düzey bürokratı, Adıyaman tarım sektörü temsilcileri, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman’ın mevcut tarım potansiyeli ile ilgili bilgiler vererek, “Böyle önemli bir çalıştayı düzenleyen ve bu çalıştaya katılımlarıyla bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Adıyaman’ın yüzölçümü 7 bin 643 km2’dir. Bu alanın sadece üçte birine denk gelen bir kısmı işlenebilir tarım arazisidir. Bununda ancak yüzde 16’sının sulanabilir tarımın yapıldığı bir ilde yaşıyoruz. Yüzde 80’in üzerinde çiftimiz alın teriyle işlemeye gayret gösteriyorlar. İlimizde yapılması gereken en önemli husus, su ve toprağı buluşturmaktır. Bu alanda yapımı devam eden barajlarımız var. Bunlar tamamlandığında sulanabilir arazimizin oranın yüzde 36’lara çıkacağını ümit ediyoruz. Diğer sulama projelerimizin de tamamlanmasıyla birlikte Adıyaman’da çiftçilerimiz yüzde seksen oranında sulu tarıma geçmiş olacak ve böylece bereket ve verim artacaktır” dedi.

– TOPLULAŞTIRMA EN BÜYÜK SORUNUMUZ

Toplulaştırma sorununa da değinen Erin, şöyle konuştu:

“Toplulaştırma tarımsal alanda en önemli sorunlarımızdan birisidir. Yüz yerleşim biriminden sadece 12 yerleşim biriminde toplulaştırmanın tamamlandığını görüyoruz. Son yıllarda Sertifikalı tohum üretiminde ilimizin çok iyi yerlere geldiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra Badem, Nar ürünleri açısından çok önemli mesafelerin kaydedildiğini görmekteyiz. Bazen bir ürün bir ilin kaderini değiştirebiliyor ve Bademi de ilimizde bu ürünlerden bir tanesi olarak görüyoruz.  İlimiz badem üretimi ile Türkiye de birinci sıraya yerleşmiş durumdadır. Adıyaman’ın bu ülkeye maliyeti sıfırdır. Adıyaman, sosyo-ekonomik gelişmişlik açısında 81 il içerisinde 66. sırada yer almaktadır.  Bu toplantının Adıyaman’ın tarım sektörü için hayırlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyor, katılımlarıyla bizleri onurlandıran sayın bakanımıza ve üst düzey bürokratlarımıza çok teşekkür ediyorum”

– ADIYAMAN’DAN MARKA ÜRÜNLER ÇIKABİLİR

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise Adıyaman’dan marka ürünlerin çıkabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Sayın Bakanımız sağolsunlar bugüne kadara ayakları yere sağlam basan her türlü projemize destek verdiler.  Kendilerini ilimizin de bakanı olarak görmekteyiz. Adıyaman özelinde marka ürünleri nasıl yetiştirebiliriz, Türkiye ve dünya piyasasına nasıl sunabilirizin hesabını yapıyoruz. Biz onlardan gelecek olan öneri ve talepleri önemiyoruz. Bizim yol gösterici tavsiyelere ihtiyacımız var. Ortak akıl toplantımızdan hayırlı sonuçlar çıkacağından eminim. Adıyaman’da çukurova gibi geniş topraklar olmayabilir. Ancak çok bakir topraklar var ve suya kavuştuğu zaman daha güzel şeylerin olacağını umut ediyoruz. Adıyaman’ın tarım alanında tohum merkezi üssü haline getirebiliriz. İlimizde bu tür ürünlere yönelik çalışma yapan birime ihtiyacımız var. Çok daha modern ortamda üretimin yapıldığı merkezlere ihtiyacımız var”

– ÜRETİCİLERİN SORUNUNU BELİRLEDİK

Adıyaman’da olmaktan son derece memnun olduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise “Bugün Bakan olarak sadece ben gelmedim bakanlığı Adıyaman’a getirdik.  Bize düşeni biz, size düşeni siz yaptığınızda tarım alanında çok önemli mesafeler alacağımızdan eminim. Bölgeyi iyi bilen bir valimizin göreve başlaması Adıyaman’a daha iyi şeyler katacağından eminim. Gıda ve Tarım Bakanlığı olarak önemli çalışmalarımız oldu. Tarım sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya geldik. Bölgelerimizin fotoğraflarını çektik. 7 bölgede üreticilerin sorun ve problemleri nelerdir bunları bir bir tespit ettik. Çözülmesi gerekenleri hiç bekletmeden çözüme kavuşturduk” dedi.

TARIM, STRATEJİK BİR SEKTÖR

Tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu dile getiren Bakan Çelik, şunları aktardı:

“Kullandığımız teknolojik aletler hayatımızda olmazsa hayatımız devam edebilir ama tarım ürünleri olmazsa hayatınızı sürdüremezsiniz. Şehirler tahrip edildikten sonra bu çok daha iyi anlaşılmaya başlandı. Türkiye de tarım alanında bir daralma olduğu gibi dünya genelinde de buna benzer sorun yaşanmaya başladı. Şimdi 34 ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya, gıda ulaşamıyor. 80 ülke suya ulaşmakta zorluk çekiyor. Suyun temininde ciddi sorunlarla karşı karşıyalar. Şimdi bu derece daralan şartlar ve insan hayatını direk ilgilendiren konularla ilgili olarak bu güzel mümbit coğrafyada Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin gibi GAP Bölgesini ele aldığımız zaman bölgenin değil belki de dünyanın ambarı olabilecek bu güzel coğrafyada tarım adına, hayvancılık adına, üretim adına, atılması gereken ne adımlar varsa onları atmakla yükümlüyüz. Bugün düzenlediğimiz bu ortak akıl toplantısı ile sorunları yerinde ele alacağız ve toplantı sonrası ortaya çıkan neticeyi el birliğiyle ortak akılla çözmeye çalışacağız. İnşallah toplantının sonunda iyi bir fotoğraf çekilecek ve sorunların çözümü noktasında seri bir şekilde çalışacağız. Biz bugün Adıyaman’a konuşmaya gelmedik. Adıyamanlı çiftçiyi dinlemeye geldik”

Çelik, “Adıyamanın tarımda yaşadığı sorunlar çözülenler, çözülemeyenler masaya yatırıldı. Yaklaşık 35 arkadaşımız söz aldı. 35-40 konu başlığı altında sorunlar dile getirildi. Bakanlık nezdindeki bürokrat arkadaşlarımız ve diğer kurum kuruluş ve STK lar ile değerlendirmeler yaptık” dedi.

– TARIM MÜDÜRLÜĞÜ YAPACAĞIZ

Tarım Müdürlüğünü yapacaklarını belirten Çelik, “Sorunların başında GTH İl Müdürlüğü binası var. Şu andaki TMO silolarının bulunduğu yeri GTH İl Müdürlüğü kompleksi haline  getireceğiz. TMO siloları 100 bin ton kapasiteli lisanslı depoculuk kriterleri içerisinde inşa edeceğimizi ifade ediyorum. Bir önemli diğer konu Adıyaman’da sert kabuklu meyveler araştırma enstitüsü kurulması konusunda kararımızı aldık. Badem öncelikli araştırma enstitüsünün kurulması en kısa zamanda gerçekleşecek. Toplulaştırma ile ilgili çalışmaları hızlandıracağız. Barajla irtibatı DSİ ile koordineli bir şekilde hem toplulaştırma hem sulama alanında sağlanacak” dedi.

– DÜVE MERKEZİNİ ADIYAMAN’A KURACAĞIZ

Çelik, “Tarım OSB ile ilgili söylem olarak güzel geliyor ama uygulamasında bazı sıkıntılar olabilecek bir alan olduğu için biz burada damızlık düve merkezini oluşturmayı doğru bulduk. Bu merkez Türkiye’de ilk olarak Adıyaman’da kurulacaktır. IPARD konusunda 81 İl bu kapsamdan yararlanma imkanını elde edecek. Ağustos ayında 81 ilimizde hangi havzada ne ekilecek ve neye destek verilecek önümüzdeki aylarda açıklayacağız. En alt dilimdeki yerleşim alanında hangi ürünün ekilmesinin yararlı olacağı, ürün çeşidimiz ne olmalı gibi konularda çalışıyoruz. Adıyaman için de ayrıntılı bir şekilde çalışmamızın neticesini açıklayacağız.  Kaliteli ürün almamız konusunda çalışmalarımız sürmektedir. Pamuğun önümüzdeki yıllarda arttırılacağını söyleyebilirim. Nihai havza bazlı destekleme modeliyle açıklığa kavuşacaktır. Sulama ve enerjideki dezavantajlı durum ve fatura ödemeleri ile ilgili konular var. Adıyaman’ın dezavantajlı durumlarını biliyoruz, bakanlar kurulunda ele alacağımızı bildirmek istiyorum.

Samsat sulama birliğinin borcundan dolayı arazinin sudan nasibini alamaması ekinlerin kurumaya terk edilmesi kabul edilebilir bir konu değil. Gerekli kişilerle görüştük. İlgili firmayla da görüşüp bu ekinlerin kurutulmaması için de irtibat kuruldu. Borç elbette ödenecektir. Samsata bu konuda hertürlü desteği vereceğiz. Stopaj ödenmeden desteklerin ödenmemesi konusunda çalışmalarımızı Maliye Bakanlığımızla görüşerek sürdüreceğiz. Tarıma dayalı işletmelerin OSB de tapu alamaması konusu sanayi bakanıyla telefon görüşmemde haklı olduğumuzu bildirip gereğinin yapılacağını ifade ettiler. Ziraat bankasının erken ödemede hem ceza hem de faizlerde indirim yapılmaması konusu Bölge müdürüne ulaştırılarak sorun ortadan kaldırılacak. Özelleştirmeden önce TEDAŞ’a borcu olanlar bakanlar kurulunun konusudur.

Toprak analizi ile ilgili bu yıl destek verilmeyecek. Toprak analizine karşı olduğumuz için değil. Tohum toprağa girmeden önce toprak analizi yapılması şarttır. Toprak analizi konusunda vatandaşların düzgün bir şekilde uygulaması gereklidir. Aksi halde 78 milyonun hakkını yedirtemeyiz. Eylül ayında analizi yapıp ekim ayında desteğinizi haketmeniz gereklidir. Hakkedilen şekilde verime dönüştürülerek toprak analiz desteği verilecek. Ülke ihtiyaçlarını dikkate alarak destekleme politikaları önemli bir argüman. Her yıl artışlar sürecektir. Bu konularla ilgili çiftçimizin endişesi olmasın.” dedi.

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir