“Gizli Buzlanma Bizleri Sevdiklerimizden Ayırabilir”

Uzman Sürücü Ve Usta Eğitici Harun Toprak uzun yola çıkacak araç sahiplerini uyararak gizli buzlanma hız konusunda uyarıda bulundu.

Hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi, karın ardından yaşanan buzlanmaya karşı sürücüler uyaran Toprak “ birçok kazada gizli buzlanmanın rolü olduğunun altını çizdi. Toprak, Türkiye’nin büyük bir bölümünde karın etkisi altına girdiğini, birçok yolun kapalı olduğunu hatırlatarak, “Araçlarınızın kış bakımını ihmal etmeyin. Eksikliklerinizi bir an önce tamamlayın. Kış şartlarında araçlarınızı normal hızınızın yarısı kadar yavaş kullanın. Bu havalarda kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Özellikle gizli buzlanmaya karşı tedbirli olun” dedi.

Kışın yaşanan kazaların temelinde buzlanmanın yattığını vurgulayan Toprak, şöyle konuştu: “Ayrıca kazaları artıran en önemli sebepler yolun durumuna göre araç kullanmamak, kışa hazırlamamak da yatıyor. Lastikten zincire, frenden direksiyona, şanzımandan diferansiyele, motordan aküye kadar mutlaka bakım yapılmalı. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere ise antifriz konulmalıdır. Köprü üstlerinde, virajlarda aracınızı dikkatli ve yavaş kullanın. En fazla gizli buzlanmanın olduğu yerler buralardır.”

Toprak, “Periyodik bakımları aksatmamamızda fayda var” diyoruz ama neden bakım yaptırdığımız periyodik bakımlarda genel olarak nasıl işlemlerin yapılması gerektiği konuları biraz daha detaylı açıklaması gerekmektedir. Neden bakım yaptırdığımız sorusunu cevaplamak gerekirse beklenmedik arızaları ve bunlara bağlı servis masraflarını minimuma indirmek, önceden periyodik bakım yaptırarak, hesapta olmayan aracın serviste kalma süresince araçsız kalmayı engellemek, bakımı yaptırılmış bir araç sayesinde güvenli, düzgün ve sağlıklı bir yolculuk sağlamak, aracınızda yüksek performans ve düşüş yakıt sarfiyatı sağlamak, günümüz modern araçlarda 10 bin ila 15 bin kilometre aralıklarla öngörülen servis aralıklarında aracınızın kaliteli bir servise götürülmesi gerekir. Lastik havasının kontrolü, kontak açıldıktan sonra ekran lambalarının kontrolü, araç aynalarının kontrolleri, farların ve elektrikli aksamın kontrolü, havalandırma mazgallarının kontrolü, motor yağı kontrolü, hidrolik yağı kontrolü, diğer sıvı seviyelerinin kontrolü, akü kontrolü, yakıt ve hava filtresi, polen filtresi ve benzeri filtrelerin bakımı, araç fren baskı balata gibi parçalarının bakımları yapılmalı” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Engelli aileleri kan bağışında bulundu 

Adıyaman Beyazay Şube Başkanlığı ve Kızılay Derneği arasında yapılan protokol gereği Adıyaman’da, 3 Aralık Dünya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir