“Göçebe” Diş Teknisyenlerine Dikkat

Adıyaman piyasasında gezerek “ben diş teknisyeniyim” diyip halkın sağlığıyla oynayan göçebe vatandaşlar ciddi bir risk oluşturmaya devam ediyorlar.

Sağlıksız koşullarda ve ilkel şartlarda özellikle yoksul vatandaşların dişerlini tamir edip tedavi etmeye çalışan vatandaşlara yetkililer henüz dur diyemezken, birçok göçebe vatandaşın hala kendi evinde diş çekimi, tamiri ve dolgusu yaptığı bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan uzmanlar ortalıkta “ ben dişçiyim” diye gezen vatandaşlara inanılmaması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, vatandaşları sahte diş doktorlarına karşı uyararak, diş ve dişeti hastalıklarının insan vücudunda enfeksiyon odağı oluşturması sebebiyle diğer doku ve organları da olumsuz etkilediğini söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geçmiş tarihte diş hekimi sayısının yetersiz olmasından dolayı bölgede bu görevi çıraklıktan yetişen insanların yapmaya çalıştığını söyleyen Gökalp, eskiden diş sorunlarını berberlerin, nalbantların gidermeye çalıştığını belirttiler.

Uzmanlar “ Günümüzde gerek devlet kuruluşlarında gerekse özel sektörde yeterli sayıda hekim, toplumumuza hizmet vermektedir. Buna rağmen toplumumuzda korsan veya sahte dişçi tabir ettiğimiz insanların varlığı da mevcuttur. Burada önemli unsur diş yapmak, protez yapmak değil, hekimlik mesleği icra edilirken insana zarar verilmemesidir. Halkımızın da bu konuda dikkatli ve bilinçli davranması gerekir. Geçmişten gelen yanılgıyla insanlarımızın ağız ve diş sağlığı konusunda yanlış bilgilendirildiğine maalesef üzülerek tanık oluyoruz. Diş ve diş eti hastalıkları insan vücudunun diğer organlarını önemli ölçüde etkiler. Diş ve diş eti hastalığından dolayı romatizma, kemik erimesi, diyabet, dolaşım sistemi bozuklukları ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Kadınlarda erken doğum ve düşük doğum ağırlığı risklerini de beraberinde getirir” dediler.

Haber: B.IŞIK

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir