“Gönlümüz Mısırlı Kardeşlerimizin Yanında”

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, yaptığı açıklamada Mısır’da yaşanan katliamı kınadı.

Mısır’da yaşanan katliamlara bir tepki de Adıyaman’da iş dünyasını temsil eden Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (ATSO) Mustafa Uslu’dan geldi.

Mısır’da yaşanan olayların Türkiye’de gündem oluşturduğunu ifade eden Uslu, yaşananların kabul edilecek bir yanının olmadığını belirterek; “Mısır bizim kardeş ülkemizdir. Ekonomi bir yana orada yaşanan insanlık dramını göz önüne almamız lazım. Şu anda Mısır’da yanı başımızdaki Suriye’de olduğu gibi binlerce insanın katledilmesi son haftalarda belki dünyanın öncelikli gündeminde değil ama ülkemizin birinci gündemini işgal ediyor. Mısır’da yapılan bu katliamın kabul edilecek bir yanının olmadığını hepimiz biliyoruz. İş dünyasını temsilen açık bir şekilde ifade etmek istiyorum. Mısır’da yapılanlar halkın iradesine karşı çıkmadır. Oradaki zulmü insanlığa yapılan bir zulüm olarak nitelendiriyoruz. Savunmasız, masum, sivil orada elinde bir bıçak bile olmayan insanların üzerine mermi yağdıranlar bence insanlıktan nasibini almayan bir kitledir. Bunları şiddetle lanetliyor, kınıyoruz” dedi.

“Batılı devletler net bir tavır koymalı”

Batılı devletlerin Mısır sorunu konusunda net bir tavır takınmamasını da eleştiren Uslu; “Burada tenkit edilmesi gerekenler sadece bu zulmü yapanlar değil, bu zulmü yapanlara seyirci kalan dünyaya insanlık dersi vermeye çalışan ülkeleri de bunlara ortak etmek lazım. Bunlara seyirci kalan sözde dünyanın adaletini sağlamaya çalışanları da şiddetle kınıyoruz. Böyle bir insanlık dramının dünyanın gözü önünde cereyan etmesi bütün insanlığı üzdüğü gibi bizi de derinden üzmüştür. Bu zulmü yapanlar bunun karşılığını mutlak suretle misliyle alacaklardır. Bu kabul edilebilecek bir şey değildir. Tabi bizim Mısır’la ikili ilişkilerimizin olduğu için bunu söylemek yanlış olur. Dünyanın neresinde olursa olsun, kim olursa olsun, mezhebi meşrebi, inancı ne olursa olsun insandır. Bizim dinimizde açık bir şekilde ifade edildiği gibi ‘Bir kişiyi katleden, bütün insanlığı katletmiş sayılır. Bir insanın hayatını kurtarmak kâinatı kurtarmak anlamına gelir. O açıdan biz baktığımız zaman sadece orada Müslüman insanlar katledildiğinden dolayı değil nihayetinde insandır. Binlerce insana sinek ilacı sıkar gibi mermi yağdırıp katledenlerin her şeyden önce insanlığından şüphe ederim. Bu açıdan iş dünyasının temsilcisi olarak bu aziz mübarek Cuma gününde ben bu olayı nefretle kınıyorum” dedi.

Darbe yönetiminin öldürülen insanları kayıtlara ‘intihar olayı’ diyerek geçtiğini hatırlatan Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu tür olaylarda her zaman bir kılıf bulunuyor. Zaten öyle yapıyorlar. Başka da söyleyecek bir şeyleri yok. Dünyanın neresinde binlerce insan bir defadan intihar etmiş sayılır. Dünyada böyle ikinci bir vaka olmuş mu? Yani binlerce insanın topluca intihar etmeleri hangi akla, mantığa sığar. Buna kimi inandıracaklar. Toplu katliam değil de intihar olarak lanse etmelerine kim inanır? Bunu herkes biliyor. Ortadoğu’ya adalet götürüyoruz diyenleri biz hep gördük. Ama netice itibariyle olup bitenler 5-10 yıl sonra adaleti değil de adaletsizliği götürdüklerini gördük. Mısır’da da aynı durum söz konusu.  Orada bir defa halk iradesi katledildi. Yüzde 55’ten fazla halk desteğini arkasına alan bir insanı silah zoruyla alaşağı ettiler. Bu bir defa demokrasiyle bağdaşmaz. O açıdan da işin başından beri Sayın Mursi’nin görevden alınması bunun göstergesiydi. Çünkü yüzde 55’in üzerinde bir oyla başa gelen birisini siz alaşağı ediyorsunuz. Bunun son örneğini Mısır’da gördük. Türk Milleti olarak gönlümüz Mısırlı kardeşlerimizin yanında. Darbeci askeri yönetimi şiddetle lanetliyoruz. Batılı devletlerin katliama seyirci kalmayarak tavırlarını belli etmelerini inşallah göreceğiz.”

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin’den ‘Dünya Gazeteciler Günü’ Mesajı

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin , 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir