“Görmez Zihniyetini Ortaya Koymuştur”

Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç, Mehmet Görmez’in, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” açıklamasıyla sistemin, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran zihniyetini ortaya koyduğunu söyledi.

“Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak bu zihniyetten vazgeçilmeli” diyen Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç, “Biz kadınlar şimdiye kadar kadına yönelik şiddette ve katliama, savaşa karşı insanca yaşam, onurlu bir gelecek için mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi.

Her geçen gün kadına yönelik şiddet, baskı, mobing, cinayet haberleriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gülüzar Kılınç, şunları kaydetti; “Biz kadınlar yapılan şiddete baskılara karşı sesimizi yükseltirken erk sistemin beslediği bu şiddete çözüm ararken devlettin kadın haklarını yasalaştırması için mücadele ederken, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” açıklaması sistemin, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran zihniyetini ortaya koymuştur. Diyanet İşleri Başkanı Görmez ,kadını insandan görmeyen zihniyetini ortaya koymuştur. Mısır’da Rabia Meydanı’nda ve Suriye’de kimyasal silahla katledilen kadın ve çocuklar için gözyaşları dökmesi ve ideolojik propagandasını en yetkili dini kurum üzerinden sürdürmesi, samimi olmayan bir yaklaşımdır. Dahası Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kadın örgütlerini ve aktivistlerini bu insanlık suçuna karşı tepki göstermemekle eleştirmektedir. Kadınlar, ülke ayrımı dil din ayrımı yapmadan , “Irak’ta Ebu Garip hapishanesindeki, Mısır’da Tahrir ve Rabia Meydanındaki, Suriye’deki, Afganistan’daki, Rojava’daki katliamlarda öldürülen, şiddete ve tecavüze uğrayan kadınların sesini dünyaya duyurma mücadelesi vermekte. Bir başka din adamının gebe kadınların dışarı çıkmasının terbiyesizlik olarak görmesi ve bunu toplumun huzurunda dile getirmesi kadına yönelik şiddeti ve katliamları nasıl meşrulaştırdığını ortaya koymakta. Toplumun güvendiği sözlerine kulak verdiği din adamlarının bu tarz söylemlerde bulunması şiddetin nedenini ortaya koymakta. Eğer toplumun, devletin ileri gelenleri dillerine, tutumlarına dikkat etmez ise sağlıklı bir toplumun oluşmasını da beklememelidirler. “Sözde iyi eğitimli, başarısı yüksek, davranışları olumlu özellikte olan çocuklar yetiştireceğiz” diye yetkili kurumlardan velilere atılan “çocuklarınız üzerinde yaptığınız baskı erkek çocukların davranışlarını olumsuz etkilerken, kız çocuklarınızın davranışları üzerinde olumlu sonuçlar vermekte” gibi mesajlarla çocuklar arasında cinsiyet ayrımına gidiliyor. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak bu zihniyetten vazgeçilmelidir. Biz kadınlar şimdiye kadar kadına yönelik şiddette ve katliama, savaşa karşı insanca yaşam, onurlu bir gelecek için mücadele ettik ve etmeye de devam edeceğiz.”

Haber: Ömer Karakuş   

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir