“Gözde Sinsi Hastalıklara Karşı Dikkatli Olun”

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Bilen, gözün sinsi hastalıkları olduğunu söyledi.

Göz sağlığına ilişkin açıklamalarda bulunan Bilen, “Bazı hastalıkların belirtileri hastanın hekime başvurusunu daha da kolaylaştırıyor.Görme kaybı, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktığından belki 1-2 gün gecikse bile hastaneye başvurmak mümkün” dedi. Genellilikle göz tansiyonu gibi hastalıkların fark edilmesinin kolay olmadığını ifade eden Bilen, “Sinsi bir hastalık genelde 40 – 45 yaşlarında ortaya çıkıyor. Genç yaşlarda görülme ihtimali de var. Bunun için herkesin yılda 1-2 kez göz muayenesi olması gerekiyor” diye konuştu. Bu muayenenin göz tansiyonu yönünden taramayı içermesi gerektiğine dikkat çeken Bilen, “Bu tarama başta göz içi basıncının ölçülmesi, göz tansiyonun ölçülmesi gibi konuları içeriyor. Burada şüpheli bir durum varsa, ileri tekniklerle görme sinirini değerlendirip bir tanıya varmak mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

Sinsi hastalıklarından bir diğerinin de retinopati olduğunu kaydeden Bilen, şeker hastalığına bağlı bu durumun göze geri dönüşümü olmayan hasarlar verdiğini ifade etti. Diyabetin ilerleyen yıllarında bu oluşan hasarların bir yanardağın patlaması gibi zincirleme reaksiyonlar şeklinde  görmeyi çok ciddi ve geri dönüşü olmayacak şekilde bozduğunu aktaran Bilen, “Bunun için şeker hastalarında tanıdan sonraki  5 yıl içinde 1 kez göz muayenesi olması gerekir.  5 yıldan sonra da duruma göre hekim yönlendirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

DİNLENDİRİCİ GÖZLÜK UYARISI

Dinlendirici gözlük konusuna da değinen Bilen, “Dinlendirici gözlüğü biz hiçbir zaman hekim olarak öğrenmedik.  Dinlendirici denen şey, gözünde düşük derecede gözlük ihtiyacı olup da  bu astenopi dediğimiz, gözde yorgunluk, ağrı gibi tarif edilemeyen rahatsızlıklar. Uzun süreli olarak bir yere baktığında problemlere yol açabiliyor.  Bu hasta grubunun gözlük ihtiyacı karşılandığında o yorgunluk hissi ortadan kalkıyor. Yapılan objektif tedaviler doğrultusunda herhangi bir göz rahatsızlığı bulunmayan biri kişinin dinlendirici gözlük kullanması söz konusu değildir.  Bu ayağı aksamayan birine koltuk değneği vermek gibi bir şey olur. Herhangi bir faydası olmaz.”

PHA

 

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir