Gözlerde Keratonoks Hastalığına Dikkat Edilmesi Gerekir

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Doktoru Uzm. Dr.Abdurrahman Bilen, gözlerdeki Keratonoks hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Hastalığın erken teşhisin gecikmesi halinde görme kayıplarına yol açtığına dikkat çeken Bilen, bu hastalığın geri dönüşümü olmayan şekle dönüştüğü ve çok ta seyrek olmayan bir rahatsızlık olduğunu vurguladı.

Bilen, şunları kaydetti:

“Tanımlayacak olursak korneal yani gözün sağ tabakası, saat camı şeklindeki ön tabakasının incelir öne doğru Siirtleşmesi, konileşmesiyle ortaya çıkan, ilerleyen astikmak ve siniastikmak ile ortaya çıkıyor. Görme azalması, bulanık görme, ışıktan rahatsızlık, sulu bulanık görme, kamaşma gibi problemlerle şekillenen bir rahatsızlık. Erken teşhis edilmesi halinde bunların pek çoğunun günümüzde artık durdurulabiliyor. Keratokonus genel olarak birinci rekat dediğimiz işte 15-20 li yaşlarda ortaya çıkar. Hastaların çoğu 20’li yaşlarda tanık olmuş halde gelir ve ilerleyici olduğundan büyük bir bölümünde hastalarının 35-40’lı yaşlara kadar ilerler. Bu arada teşhis edilebildiğinde günümüzde çapraz bağlama denilen yöntemle ilerlediğinde geç teşhis edildiğinde geri dönüşümü olmayan görme kayıpları ile sonuçlanıyor. Onun için gözlük muayenelerinde özellikle hastaların büyük bölümü kendilerini miyopastiknas zanneder, keratokonus hastaları”

Sık Gözlük Değiştirme Hastalığı Çıkıyorsa Mutlaka Kontrol Edilmeli

Hastalarda sık gözlük değiştirme hastalığı ortaya çıkıyorsa gözlüğe rağmen kendini net göremediğini düşünüyorsa mutlaka tekrar kontrol olup keratokonus açısından değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Bilen, “Teşhisi günümüzde artık yaygınlaşan cihazlarla kolaylaştı diyebiliriz. Topografi denilen yöntemle teşhis koymak mümkün. Hastanemizde de var bu olanağımız, teşhis konulduktan sonra tedavi hastalığın hangi aşamada yakalandığına bağlı olarak değişiyor. Hastanın yaşına ve hangi yaşta yakalandığına göre değişiyor” diye konuştu.

Hafif Vakalar Gözlükle Düzeltilebiliyor

Hafif vakalarda erken dönemlerde sadece gözlükle görmeyi düzeltmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Bilen, şöyle devam etti:

“Orta aşamalarda sert kontak lensler, daha ileri aşamalarda intaks dediğimiz korneanın içine kalkanlar yerleştirerek yapılan bir yöntem ve artık son dönemlerde yapılacak başka bir şeyin kalmadığı dönemlerde de keratopikilas dediğimiz halk arasında göz nakli diye bilinen korneal nakliyle ama tabi hastalığı  o aşamaya gelmeden teşhis etmek çok önemli. Korneal naklininde kendine göre problemleri var, kolay bir ameliyat değil, göz bulmak gerekiyor, kornea bulmak gerekiyor. Red ihtimali var, iş o aşamaya gelmeden erken dönemde teşhis edildiğinde hastalık hangi aşamada olursa olsun onu çapraz bağlama yöntemiyle durdurmak mümkün. Özellikle ilerlediğini düşündüğümüz vakalarda çapraz bağlama yöntemini 1 veya birkaç kez uygulayabiliyoruz. Bu şekilde hastalık durdurulduktan sonra da kontak lens veya sert kontak lensler gözlükler veya intaks ile görsel rehabilitasyon sağlamak önemli.

Burada hastaların dikkat etmesi gereken genetik geçiş söz konusu olduğunda ailesinde keratokonus olanların 1. derecede akrabaların mutlaka muayeneden geçirilmesi gerekiyor. Özellikle alerjik konjoviktin, keratokonusun tetiklediğini düşünüyoruz. Sık kaşıma ovalama ile birlikte alerjik konjovikte olanların bu açıdan tekrar bir değerlendirme olması gerekir”

BHA

Bu Haberi Gördünmü!

Sağlık İl Müdürü Erdoğan Öz; “Adıyaman’da Sağlık Hizmeti Eskisiyle Kıyaslanmayacak Şekilde  Üst Seviyeye Taşınmıştır”

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni birimlerin açılışı ve ‘Projeni Kap Gel’ yarışmasının ödül töreni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir