Grup Başkan Vekili Aydın’dan, Orman İşçisine Müjde Çalışma Süresi 6 Aydan 9 Aya Çıkartıldı

 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Orman İşletme müdürlüğü Ağaçlandırma ve Bakım Projesi kapsamında çalıştırılan bin işçinin çalışma sürelerinin 6 aydan 9 aya çıkarıldığı müjdesini verdi.

Özellikle işsiz gençlere iş imkanı oluşturmak adına Toplum Yararına Programlar için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın; “Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Bakım Projesinde çalıştırılmak üzere Bin hemşerimiz 2015 Nisan ayından itibaren 6 ay çalıştırılmak üzere iş başı yapmışlardır. Yapmış olduğumuz girişimler neticesinde bu kardeşlerimizin çalışma süreleri 3 ay uzatılarak çalışma süreleri 9 aya çıkarılmıştır. Bu kapsamda görev alan kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Grup Başkanvekili Aydın, “Ayrıca Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzce 23 Ekim 2015 tarihinde başvuruya açılacak olan Toplum Yararına Program kapsamında ‘Çevre Temizliği’ Kamusal altyapının yenilenmesi ve ‘Okulların Sınıf ve Çevre Temizliği’ konularında Adıyaman Belediyesi, İl Özel İdakesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İlçe ve Belde Belediyeleri ile imzalanan protokollerle toplam 25 adet proje Bin 400 kişi 15 Kasım 2015 tarihinden 15 Haziran 2016 tarihine kadar istihdam edilecektir.

Bin 400 kişilik programın başlatılmasına müteakiben Kasım ayı sonunda Bin kişilik daha yeni program başlatılacaktır. Böylece 2015 yılında toplam 3 Bin 400 işsiz vatandaşımız bu programlar kapsamında istihdam edilmiş olacaktır. Programa katılanlara aylık cari asgari ücret maaş ve sigorta primleri İŞKUR tarafından ödenecektir. 2015 Yılı Ocak-8 Ekim dönemi içerisinde 22’si istihdam taahhütlü, 6’sı engelli kursu, 8’i istihdam garantisi olmayan, 7’si girişimcilik kursu, 10’u çalışanların mesleki eğitimi ve 6’sı özel politika kursu olmak üzere 59 adet kurs açılmıştır.

Kurslara 879’u erkek, 476’sı kadın olmak üzere Bin 155 kişi devam etmektedir. Ayrıca 423 adet İşbaşı Eğitim Programına 441’i erkek ve 447’si kadın 888 kişi devam etmektedir.

Toplamda gerçekleştirilen 482 adet kurs ve programdan Bin 320’si erkek ve 923’ü kadın olmak üzere toplam 2 Bin 243 kişi yararlanmıştır. İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 38.5 TL kurslara katılanlara da günlük 20 TL kursiyer cep harçlığı, aylık olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzce ödenmiş olup program süresince, katılımcıların GSS ile İş Kazası ve Meslek hastalığı sigorta primleri de Türkiye İş Kurumunca yatırılmıştır. Mesleki Eğitim Faaliyetleri için 2015 yılında İl Müdürlüğümüzce 7 milyon TL ödenek tahsis edilmiştir. Bu ödeneğin tamamı Ektim ayı itibarıyla harcanmış olup, 8 Ekim itibarıyla de 500 bin TL ek ödenek temin edilmiştir. 2015 Yılı Ekim ayı itibariyle 890 kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmış olup, toplam ödeme tutarı 3 milyon 615 bin TL’dir. 2015 Yılı Ocak-8 Ekim dönemi içerisinde il müdürlüğümüz aracılığıyla Bin 378’i Erkek, 711’i kadın olmak üzere toplam 2 bin 89 kişi özel sektördü istihdam edilmiştir. 2015 Ekim ayı itibariyle şimdiye kadar hayata geçirilmiş olan faaliyetler kapsamında işsiz vatandaşlarımız için toplam 27 Milyon nakit ödeme yapılmıştır” dedi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir