“Gümüşün Sağlığa Olan Faydası Yadsınamaz”

 

 

Altın takılarda, fiyat yükselişi nedeniyle yaşanan durgunluk, takı ihtiyacı olanları gümüşe yöneltti.

Altın takılarda, fiyat yükselişi nedeniyle yaşanan durgunluk, takı ihtiyacı olanları gümüşe yöneltti. Gramı, 5-10 lira arasında değişen gümüş takıların fiyatları ağırlığının yanı sıra işçiliğine göre de değişiyor. Özel günlerin yanı sıra altın fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle de hareketliliğin gözlendiği gümüş sektöründe yerli üretimin yanı sıra ithalatla gelenlerin de etkisiyle geniş bir ürün yelpazesi yer alıyor. Çoğunlukla Çin ve Tayland’dan gelen gümüş takılar çeşitlilik yaratırken bazı takıların fiyatları da adeta el yakıyor. Yerli üretimler arasında bir sanat eserini andıran, nakış gibi işlenmiş, yoğun bir emekle hazırlandığı ilk bakışta belli olan Telkari adlı gümüş takı setinin fiyatı tam bin lira civarında. 20 yıldan beri gümüş sektöründe faaliyet gösteren, Enver Demir, gümüşün de altının da kendine has müşterileri ve tutkunlarının bulunduğunu söyledi.  Tutkularında fazla ısrarcı olmayan ya da hediyelik olarak bir anı bırakmak isteyenlerin altın fiyatlarındaki aşırı yükselişin de etkisiyle gümüş takılara yöneldiğini belirten Demir, altından daha gösterişli duran, el emeği ile hazırlanmış gümüşlerin her zaman müşterisinin bulunduğunu bildirdi.  Demir, gramı 5-10 TL arasında değişen gümüş takıların fiyatlarının ağırlığının yanı sıra işçiliğine göre de değiştiğini ifade ederek, “Ancak, gümüş alınırken mutlaka ayarına bakılmalı” dedi.

Gümüşün sağlığa olan faydalarından da bahseden Demir “Romalılar küçük gümüş parçacıklarını yanıkları, kesikleri ve yaraları tedavi etmek için kullanırlardı. Grekler su ve şarap kaplarını bakterilerden temizlemek için gümüşü kullanırlardı. 14.yüzyılda Avrupa’nın merkezinde nüfusun yüzde 25’i vebadan ölmüştü, sadece Çingeneler bu felaketten etkilenmemişlerdi. Çingenelerin tedavi amacıyla gümüşü küçük partiküllere ayırıp açık bir damardan vücuda verdikleri biliniyordu. Partiküller kan dolaşımı sayesinde bütün vücuda yayılıp bakteri ve virüsleri yok ediyordu. Bu partiküllerin gereğinden fazla olması nedeniyle çingenelerin çoğu argyria hastası olmuşlardı. Argyria vücuda aşırı miktarda gümüş alınması sonucu ciltte mavi-gri bir renklenmenin oluşmasıdır. Daha çok, uzun yıllar gümüş fabrikalarında çalışan insanlarda görülür. Doktorlar gümüşün faydalarını biliyorlar ve hastalarına eğer sağlıklı olmak istiyorlarsa gümüş tabaklarda ve gümüş çatal bıçak kaşık kullanarak yemek yemelerini tavsiye ediyorlardı. İnsanlar bebeklerine emmeleri için gümüş kaşık vermeye başladı. Ağzında gümüş kaşıkla doğmak deyimi buradan gelmiştir, çünkü bunu o zamanlarda zengin aileler yapabiliyordu. Ve zengin çocuğu olmak yani doğuştan kısmetli olmak manasına kullanılan bu deyim burdan türemiştir. Dr Henry Crookes,1900’lerin başında gümüşü pek çok hastalığın tedavisinde kullanmıştır. Dr J.Mark Hovel british medical journal de kolloid gümüşün virüslerin kontrolünde özellikle etkili olduğunu rapor etmiştir. 2.Dünya savaşı sırasında penisilin keşfedildi ve sentetik olarak üretildi. Böylece tıpta patenti alınmış sentetik ilaçlarla büyük ilaç firmalarını çok zengin eden yeni bir çağ başladı. Bu şirketler patentini almadıkları hiçbir şeyi satmayacaklardır ve tabiatta bulunan maddeler patentlenemezler. Bu zamanda kimyasal, sentetik antibiyotikler pek popülerdir artık. Yakın zamanlarda penisilinin virüslere karşı etkisiz ve pek çok insan için alerjik olduğu anlaşıldığı halde” diye konuştu.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir