Gürsoy Adıyaman’ın “En Büyük” 2 Sorununu Açıkladı

AK Parti eski Milletvekili ve dönemin belediye başkanı Şevket Gürsoy, Adıyaman’ın can damarı denebilecek öncelikli iki sorunu açıkladı.

İlimizin öncelikli iki sorunundan bahseden Gürsoy “ Bunlar teşvik ve sulamadır” dedi. İşsizlik, ırgatlık ve çiftçinin mağduriyetinin bu sorunların giderilmesiyle bitirilebileceğinin altını çizen Gürsoy “ Sorun çok olabilir ancak en büyük öncelik bunlardır” dedi.

Koçali Projesinin yapım işinin tamamlandığı, Çetintepe Barajının ise inşaatının yapımına başlanacağı yönündeki açıklamalar askıda kalırken, Ak Parti eski Milletvekili Şevket Gürsoy konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Adıyaman’ın kurtuluşunun sulu tarımda olduğunun altını çizen Gürsoy, ekonomik ve yarı ekonomik diye iki çeşit baraj olduğunu belirterek, Koçali ve Gömükhan Barajlarının yarı ekonomik olduğunu bu edenle üzerinde elektrik elde edilemeyebileceğini belirtti.

Adıyaman’ın en önemli sorunlarından bir tanesi olan sulama sorununa çözüm olacak projeleri sıralayan eski belediye başkanı ve milletvekili Şevket Gürsoy, “Adıyaman’ın kurtuluşu Sulu tarım dolayısıyla da Kâhta’daki Koçali ve Batı’daki Gömükhan barajındadır” dedi.

Adıyaman genelinde baraj, sulama ve pompaj yatırımlarının devam etmesi gerektiğini belirten Gürsoy, yapımı ve projesi devam edip etmediği belli olmayan bu barajların ciddi ve büyük bütçeli yatırımlar olduğunu belirtti.  “ İlimiz su kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması ve hemşerilerimizin istifadesi için çok büyük önem arz etmektedir” diyen Gürsoy “Bu bağlamda özellikle Adıyaman için çok önemli olan Koçali Barajı, Gömükan Barajı, Besni Barajı, Büyükçay Barajı HES Projesi, Çetintepe Barajı, Bebek I ve Aslanoğlu üniteleri ile Çelikhan Sulama projeleri hakkında gelişmeleri ciddi manada takip edilmelidir” dedi. Koçali Barajı Proje ile ilgili bilgi veren Gürsoy, “Koçali Projesi Adıyaman ilinin doğusunda ve batısında 177 bin 610 dekarlık zirai arazinin cazibe ile sulanması hedeflenmekteydi.  Koçali Barajı projesi Haziran 2013 sonunda tamamlanmış olması hedefleniyordu” dedi.

 “Yatırımcılarımız Batman ve Şanlıurfa’ya Kaçtılar”

Açıklanan teşvik paketinde 5. Sırada yer alan ve gelişmiş illerle yarışmak zorunda kalan Adıyaman’da birçok tekstil yatırımcısının Şanlıurfa ve Batman illerine kaçtığını belirten eski Milletvekili Şevket Gürsoy, teşvik konusunda düzenleme yapılmasını öncelikli işler ar asına koydu.

Yaşanan sıkıntıdan dolayı iş adamlarının 6. Bölgedeki illere gittiğini ve dolayısıyla birçok Adıyamanlı işçinin işinden olduğunu belirten Gürsoy “Bu sorun da sulu tarım ile birlikte Adıyaman’ın öncelikli sorunlarındandır. İvedilikle bahse konu olan sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Görüştüğü birçok iş adamının kendisine aynı konuda dert yandığını belirten Gürsoy “ Ben şahsen üzülüyorum. Adıyaman’ın geleceği ve istihdam adına önemli bir konudur bu” dedi.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Dağtekin Adıyaman’a Yapılan Yatırımları Değerlendirdi “Aşkımız ve Sevdamız Adıyaman İçindir”

AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, bir basın açıklaması yayımlayarak AK Parti’nin iktidara geldiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir