Güzel Sanatlar Fakültesi YALAN OLDU

Adıyaman Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında hayata geçirilen Güzel Sanatlar Fakültesi ne yazıkki hala faal hala getirilemedi.

Dönemin yetkili Dekanı Prof. Dr. Kadir Karkın’ın “ Ben buraya oturmaya gelmedim”   sözlerine rağmen Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz’den sonra herhangi bir çalışma yapılmayan fakülte hayali fakülte olarak duruyor.

Gazetemize o dönem açıklamalarda bulunarak “Ben buraya oturmaya gelmedim” diyen Türkiye’nin ilk Müzik teknoloji Bölümü kurucusu ve dönemin dekanı Kadir Karkın 1964 yılında başlayan eğitim serüvenine Adıyaman’da devam edeceğini belirtip Adıyaman’a mutlaka  bir güzel sanatlar fakültesi açılacağını belirtmişti.

2011 yılında hayata geçirilmesi planlanan ancak hala ses soluk çıkmayan güzel sanatlar fakültesinin akıbeti de beden eğitimi meslek yüksekokuluna dönerken Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olan her öğrencinin gerek müzik gerekse de plastik sanatlar konusunda tam donanımlı olarak buradan ayrılacağı garantisini verilmişti.

Sözlerin havada uçuştuğu Adıyaman üniversitesinde gelen gideni aratır sözcüğü yerini bulurken dönemin Dekanı Prof. Dr. Kadir Karkın şu açıklamayı yapmıştı “  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben buraya oturmaya gelmedim. Çok güzel projelerimiz var. Öncelikle Adıyaman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olan bir öğrencimizin hem müzik hem de plastik sanatlar konusunda tam donanımlı olmasını istiyoruz. Plastik Sanatlar Bölümümüz, resim, seramik ve heykel dallarını kapsamaktadır. Temel amacımız, sanatsal düşünceyi geliştirerek yaratıcılığı oluşturmak, tam donanımlı ve yapılanmış öğrencilerin yetişmesini sağlamaktır. Derslerimiz hem uygulamalı, hem de teorik olarak yapılacaktır. Bölümümüzden mezun olan her öğrencinin, yaptığı işin felsefesinin bilincinde olarak tasarım yapabilmesi ve uygulama noktasına geldiğinde malzeme seçimini yapabilecek ve işleyebilecek malzeme bilgisine sahip olması bizim için çok önemlidir. Bölümümüz, malzemelerin, teknolojilerini ve yapılarını tanıyarak sanatsal ve endüstriyel yaratımlar oluşturulmasına olanak veren bir bölümdür. Bu amaca ulaşmak için, öğrencilerimiz eğitimleri boyunca donanımlı atölyelerimizde her türlü uygulamayı yapma imkânına sahiptirler. Bütün bunların başı tasarım aşaması olduğuna göre, bilgisayar destekli tasarım çalışmalarımız da öğrencilerin gelişimine ve olgunlaşmalarına çağdaş düzeyde büyük katkılar sağlar”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

MÜSİAD Adıyaman Şube Başkanı Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO Fuarını Değerlendirdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Şerif Yıldırım, 17. MÜSİAD EXPO fuarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir