HABERİMİZ MUHTARI HAREKETE GEÇİRDİ

‘Adıyaman’da Ekmek İsrafının Azda Olsa Önüne Geçiliyor’

“Bayat Ekmek Kutusu Mahalle Sakinleri Tarafından Rağbet Görüyor”

Geçtiğimiz günlerde ‘Adıyaman’da 3 Bin Ekmek İsraf Oluyor’ Başlıklı manşet haberimizi okuyan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahim Aydın Harekete geçerek. Adıyaman’da hem İsrafın önüne geçmek Hem de ekmeklerin çöpe gitmesini engellemek amacıyla “Bayat Ekmek Kutusu” isimli standı tasarladı.

Konu ile gazetemize açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahim Aydın; “ geçtiğimiz günlerde gazeteleri okurken Adıyaman’da yerel yayın yapan Işık Gazetesi isimli gazetenin manşeti dikkatimi çekti. Manşette Adıyaman’da 3 Bin Ekmek çöpe gidiyor denildiğini okuyunca hemen daha önceden de düşündüğüm Bayat Ekmek Toplama Kutusu projemi hayata geçirdim.

– NİMETLERİN SULTANINI İSRAF EDİYORUZ

Üzülerek ifade ederim ki nimetlerin sultanını israf ediyoruz, soframızın baş tacını israf ediyoruz. Ekmekleri çöpe atıyoruz, dünyada 1 Milyar insan yoksulluk sefalet çekerken, milyonlarca insan 1 lokma ekmeğe muhtaç iken biz hergün Türkiye’de 6 Milyon ekmeğimizi çöpe atıyoruz. Dünyada 10 milyon insan açlıktan hayatını kaybederken kardeşlerimiz Suriye’de Somali’de Arakan’da ve Dünyanın muhtelif yerlerinde ekmeğe muhtaç iken bizler çöpe atarak israf ediyoruz.

– AÇLIK İLE İMTİHAN OLMADAN ÖNCE EKMEĞİN KIYMETİNİ BİLELİM

Yüce Allah (c.c.) ayeti kerimesinde buyuruyor ki; “ Yiyiniz İçiniz Ama İsraf Etmeyiniz Muhakkak ki Allah İsraf Edenleri Sevmez”

Kainatın sevgilisi ise hadisi şerifinde; “ ekmek yerin ve göüğün bereketindendir ekmek nimetini israf eden kavimlerin açlık ile imtihan edileceğini bize bildirmiştir resulu Ekrem (s.a.v.) bizler açlıkta imtihan olmadan önce ekmeğimizin kıymetini bilelim.

Mahallemde sokaklarda gezerken baktım ki ekmekler hep çöplerde bizde böyle bir stant oluşturduk ki ekmekler nimetlikten çıkmadan burada bayat ekmek kutusuna koysunlar, ihtiyaç sahipleri de evcil hayvanlar besleyerenler küçük baş büyük baş hayvan besleyenler gelip buradan alsınlar.

Bizim bu davranışımızın ülke ve Adıyaman ekonomisine katkıda olması bizleri sevinidiriyor, ve hayra vesile olan hayrı işlemiş gibidir inancına inanarak elimzden geleni yapıyoruz.

YETKİLİLERİMİZ VE İŞ ADAMLARINDAN DA DESTEK BEKLİYORUZ

Ben bu bayat ekmek kutusunu kendi imkanlarım doğrultusunda yaptım ve bana yaklaşık olarak 150 TL’ye mal oldu. İsterim ki çok fazla yapıp Cumhuriyet Mahallemizde bulunan her köşeye koyup orada vatandaşlarımızı israfı önlemek için farkındalık oluşturmak ama maliyetli olduğu için ben Sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan ve İş Adamlarından bu konuda bizlere destek olmasını istiyoruz. Kendileri bile yaptırıp bize getirebilirler.” İfadelerini kullandı

Mahalle Sakini Murat Kaygusuz; “ muhtarımızı tebrik ediyorum çok anlamlı bir çalışma olmuş evet israf çok oluyor. Yazıktır günahtır herkes yiyebilrvrği kadar ekmek alsınlar kalan ekmekleri de çöpe atacaklarına getirip burada bu kutuya bıraksınlar bende bu konuda duyarlılık gösteren mahalle muhtarımızı tebrik ediyorum ve diğer mahalle muhtarlarında bu konuda iş birliği içerisinde olmasına davet ediyorum.” dedi

Bu Haberi Gördünmü!

Müdür Tünçmen’den  İHH’ya teşekkür 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İnsani Yardım Vakfı(İHH) Kahta temsilciliği yönetim kurulu üyelerini makamında kabul …