Halk Sağlığı Müdürü Kutlu’dan “Dünya İnme Günü” Açıklaması  “Her Yıl Dünyada 15 Milyon Kişi İnme Geçiriyor, 6 Milyon Kişi Hayatını Kaybediyor”

 

Adıyaman Halk Sağlığı müdürü Mustafa Kutlu, her yıl dünyada 6 milyon kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiğini, bu hastalıkla ilgili 2010 yılında 72 milyar dolar olan yıllık mali kaybın, 2030’da 183 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

Gazetemize özel konuşan Dr. Kutlu, “İnme hastalığı sakatlığa yol açan hastalıklar arasında birinci sıradadır. Dünyada kalp krizi ve kanserden sonra 3. sırada ölüm nedeni oluşturmaktadır. Saatler içerisinde beynin kanlanma yetersizliği ile geri dönülmez olarak sebep görmesine neden olmaktadır. Müdahale için mutlaka çok organize bir sistem gerekmektedir” dedi.

Her 5 Kadından 1’i İnme İle Karşı Karşıya

Konuşmasında, hastaların kendi imkanlarıyla hastanelere gitmeye çalışmamasının gerektiğini söyleyen Kutlu, 112 ekiplerinin kullandığı ekipmanlarla hastaların doğru hastanelere götürdüğünü söyledi. Tedavide ilk 6 saatin de çok önemli olduğunu vurgulayan Kutlu, hastalıkla ilgili genel bilgilere değinerek, “Her yıl dünyada 15 milyon kişi inme geçiriyor. 6 milyon kişi ise inme nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakam dünya genelinde AIDS, tüberküloz ve sıtma kaynaklı ölümlerden daha fazla. Her 5 kadından biri ve her 6 erkeden biri inme ile karşı karşıya. Amerika verilerine göre kadınlarda inme geçirme olasılığı meme kanserinden fazla. Türkiye’de de kadınların daha sık inme geçirdiği gözleniyor. İnme iki farklı şekilde ortaya çıkıyor; İskemik inme; kan damarları içerisinde bulunan bir kan pıhtısının, kan akışını durdurması sonucu görülüyor ve inme vakalarının yüzde 83’ünü oluşturuyor. Hemorajik İnme; Beyni besleyen kan damarlarının kanaması sonucu görülür ve inme vakalarının yüzde 17’sini oluşturuyor.

İnme Merkezinde 460 Hastaya Müdahale Edildi

Kutlu, “Tüm bunların yanı sıra inmede ekonomik kayıplar da azımsanacak gibi değil. 2010 yılında yıllık mali kayıp 72 milyar dolarken, 2030’da bu rakam 183 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Özellikle 45-64 yaş arasında inme geçirme olasılığının önümüzdeki senelerde ciddi bir artış göstereceği öngörülüyor” ifadelerine yer verdi.

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir