Halk Sağlığı Müdürü Kutlu’dan Kist Hidatik Hastalığı Uyarısı

Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Kist Hidatik (Kistik Ekinokokkoz) Hastalığı konusunda vatandaşları uyardı.

Kutlu, yaptığı açıklamada, halk arasında kist hastalığı olarak bilinen hastalığın etkeninin Echinococcus granulosus adı verilen bir parazit olduğunu söyledi.

Bu parazitin esas kaynağının köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlar olduğunu belirten Kutlu, “Ancak ülkemizde kist hidatiğin sebebi sıklıkla köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince barsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısı ile atılan yumurtalar ile insana bulaşır. Köpek dışkısı ile atılan yumurtalar çok dayanıklıdır, toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilir. Dışkıyla atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgar ve yağmur etkisi ile yayılırlar. İnsanlar bu yumurtaları çiğ tüketilen ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden, kirli içme sularından alırlar. İnsanlardan başka koyun, keçi, sığır ve manda gibi otla beslenen hayvanlar da yumurtaları alarak hastalanırlar. Besinlerle birlikte alınan bu yumurtalar, barsaklarda açılarak barsak duvarını geçer, kan ve lenf yoluyla öncelik sırasıyla karaciğer, akciğer ve diğer organlara yerleşerek kist formunda yaşamlarını sürdürür. Kist Hidatik Hastalığının başlangıcında, kistin küçük olduğu dönemlerde, uzun yıllar boyunca hastalık belirtisiz seyredebilir. Fakat kist büyüdükçe, bulunduğu bölgeye ve oluşturduğu basıya göre belirtiler ortaya çıkar.  Kistler en sık karaciğer ve akciğerlerde görülür. Nadiren dalak, karın zarı (periton), böbrek, kemik, göz yuvası, beyin, kalp ve yumurtalıklara da yerleşebilir. Karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık gibi belirti görülür. Akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı olabilir.Ülkemizde kaçak olarak ya da Kurban Bayramlarında veteriner kontrolü olmadan kesilen hayvanların kistli karaciğer ve akciğer gibi organlarının köpeklere yedirilmesi ya da köpeklerin erişebileceği yerlere atılması gibi kontrolsüz tüketimi ve imhası sonucu hasta olan köpekler, gerek insanlar gerekse evcil hayvanlar (koyun, keçi, sığır gibi otçul memeliler) için sürekli bulaşma kaynağını oluştururlar. Böylece özellikle köpekler ile koyun ve sığır gibi evcil hayvanlar arasında oluşan döngünün insanlara geçişi, başıboş dolaşan enfekte köpeklerle temas ile kolayca gerçekleşmektedir”dedi.

Hastalığın yaygın olma nedenlerini de açıklayan Kutlu, şöyle devam etti:

 

“Sokak köpeği varlığının kontrol altına alınamayışı. Hayvan kesimlerinin tam olarak kontrol altına alınamaması. Gerek sahipli gerekse başıboş köpeklerin tedavilerinin yeteri kadar yapılamaması. Sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel düzeyde yeterli gelişmenin sağlanamaması. Halkın hastalık konusunda yeterince bilgi sahibi olmamasıdır. İnsan ve hayvan sağlığı açısından daha çok kırsal döngü önem taşır. Çünkü insan ve hayvanlar için esas bulaşma kaynağı köpekler, köpekler için ise bulaşma kaynağı enfekte kasaplık hayvanlardır. Köpeğin dışkısıyla etrafa saçılan yumurtalar özellikle koyun, sığır ve insanın da aralarında bulunduğu memeliler tarafından sindirim yolu ile alınır. Hidatik kistler hemen her yaşta görülebilir.beslenme alışkanlıkları ve temizlik kurallarına uyum hastalığın görülme sıklığını ciddi oranda etkilemektedir”

 

Hastalıktalıktan korunma yollarına da değinen Kutlu, “Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülerek bertaraf edilmeli ve rast gele yerlere atılmamalıdır. Özellikle kurban bayramlarında bu hususlara daha çok dikkat edilmelidir. Kesilen veya ölen hayvan etlerinde herhangi bir sıkıntı olduğu düşünülüyorsa yenmemeli, açık alana atmamalı mutlaka uygun bir yere gömülmelidir. Köpeklere asla çiğ et ve kistli sakatat yedirmemelidir. Köpeklere dokunduktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Kaynağını bilinmeyen sular içmemelidir. Çocuklar eve gelince, ellerinin iyice yıkaması sağlanmalıdır. Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Köpekler yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlanmalıdır. Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır. Köpekleriniz çocukların oyun oynadıkları oyun bahçesi, park, okul bahçesi gibi yerlerde gezdirilmemelidir. Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

 

PHA

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir