Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu: “17.00 ile 24. 00 arasında Mecbur Kalmadıkça evinizde Oturun”

İlimizin başlıca sorunlarından biri olma yolunda emin adımlarla yürüyen hava kirliliği kara yüzünü yine göstermeye başladı.

Hemen her yıl Kasım –Aralık ayları arasında ortaya çıkan hava kirliliği bu yıl yine vatandaşların sağlığın tehdit edecek gibi görünürken, konuyla ilgili açıklama yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, Kronik Bronşit Hastalarının ve çocukların mecbur kalınmadıkça akşam saatlerinde dışarı çıkmamalarını önerdi.

Adıyaman’da son zamanlarda giderek artan hava kirliliğinin hastalıkların artmasına neden olduğunu belirten Kutlu, Astım, Kalp Hastalarını, Kronik Bronşit Hastalarının ve çocukların mecbur kalınmadıkça akşam saatlerinde dışarı çıkmamalarını söyledi.

Hava kirliliği sorununun Türkiye’deki tüm illerde yaşandığını ancak sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük şerhlerdeki hava kirliliği sorununun gündeme getirildiğini belirten Kutlu,“ Adıyaman’da hava kirliliği her ne kadar dikkate alınmasa da insanların hava kirliliğine karşı duyarsız olduklarını görüyoruz. Artan hava kirliğini göğüs hastalıklarına başvurulan hasta sayısındaki artışlar net olarak gösteriyor. Adıyaman’da akşam saatlerinde dışarıda bir saatte solunan hava bir paket sigaradan daha zararlı” dedi.

Kutlu, Ayrıca gereken önlemlerin alınmadığı takdirde Astım, Kalp Hastaların ve Kronik Bronşit Hastaların oranlarında artış sağlanacağını da altını çizerek. Kış aylarında özellikle saat 17.00 ile 24. 00 arasında yoğun bir hava kirliliği yaşanıyor. Kaçak kömür kullanımı ve kömür yakma teknikleri uygulanmadığı için bununla birlikte çok vatandaşımız lastik ve benzeri kimyasal maddeler yakmaktadır. Buda hava kirliğinin önüne geçinilmez bir hal aldığını dile getirdi.

Astım, Kalp Hastalarını, Kronik Bronşit Hastalarına karşı Alınacak önlemlere de değinen Kutlu; “sigara, solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, toz ve kokular (boya, parfüm vb.), egzersiz şeklinde sıralanabilir. Astımlı hastanın aktif ve pasif sigara içiciliğinden kesinlikle kaçınması gerekmektedir. Astım hastasına mümkünse sigarasız, kokusuz ve duman olmayan bir ortamda çalışması önerilmektedir. Astım krizlerine neden olan en sık neden solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu nedenle hasta, gripli kişilerden uzak durmalı, gerekirse maske takarak kendini korumalıdır. Hastaların üst solunum yolu enfeksiyonu ardından astım ilaçlarının dozunu artırmaları gerekebilir. Hasta her hekime gittiğinde hekime, astım hastası olduğunu söylemeli ve başka hekim tarafından verilen ilaçları astımını tedavi eden hekime danışmalıdır. Hava kirliliği, astım hastalarını en çok rahatsız eden faktörlerden biridir, hastalar dış ortam kirliliğinin çok olduğu zamanlarda dışarı çıkmamalı gerekli ise maske kullanmalıdır. Ev içi hava kirliliği, dış ortam kirliliği kadar önemlidir. Ev havasında bulunan tahriş edici maddeler astımlı hastaları normal kişilerden daha fazla rahatsız eder ve hastalık belirtilerini başlatır ya da arttırabilir.”dedi

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir