Hamallar Yük Değil Çile Taşıyor

Osmanlıdan günümüze yaşatılan hamallık mesleği, evden eve nakliye şirketlerinin çoğalmasıyla birlikte yok olmayla karşı karşıya.

Çok ezildiklerini söyleyen hamallar, “Bölgede yaklaşık 100 kişi bu meslekten ekmek yiyor. Eskiden iyi para kazanıyorduk ama şimdi kazancımız oldukça azaldı. Yeni nesil de mesleğe rağbet göstermiyor” diyor.

Hamallık, ilimizin Ulu camisi önünde yıllardır yaşatılmaya çalışılıyor. Hemen her yerinde devam eden Osmanlı geleneği bu meslek, kaybolmaya yüz tutanlar arasında yer alıyor. Yaklaşık 100 kişinin bu meslekten ekmek yediği ifade ediliyor. Hamalların yaş ortalaması ise 40’ın üzerinde. Günümüz gençliğinin hamallığa rağbet etmediği gözleniyor. Ancak nakliye şirketlerinin artması bu işe de teknolojinin el atması gibi sebeplerin hamallığın cazibesine olumsuz etki yaptığı anlatılıyor. Hamallığın geçmişi ile ilgili bölgede çalışanlarla konuşulduğunda bu mesleğin geçmişte çok para kazandırdığı da anlaşılıyor.

Hamalların mesaisi sabah 07.00’de başlıyor ve akşam 18.00’de işine göre sona eriyor.

Taşınan yüklerin kilosunun 70 ile 150 arasında değiştiğini dile getiren hamal vatandaşlar, “Sağlığa çok zararı da var bu işin. Sağlık güvenceleri de yok. Bir gelenek devam ediyor Osmanlı’dan gelen gelenek. İş düştüğü için memnun değil arkadaşlar. Önceden gün içinde mallar geliyordu şimdi gelmiyor. Gelen malı da çok uzaktan alıp getiriyoruz. Önceleri çok güzeldi ama son yıllarda kazanç 30 ile 50 lira arası değişiyor. Yük başı para alınmıyor, saat ve göz hesabı çalışıyoruz” dediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı Açıldı

Adıyaman’da 2. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Adıyaman-Kahta Karayolu üzerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir