Harbi’den Yangı Konusunda Uyarı!

Son bir aydır şehir merkezine yakın alanlarda yaşanan anız yangınları korkulu anların yaşanmasına neden olmuştu.

Yaşanan yangınların sabotaj mı yoksa tarla sahipleri tarafından yapılan gerçekleşen yangınlar olduğunu akla getirdi.

İlimizde son günlerde yaşanan yangınlar hakkında uyarıda bulunan Orman İşletme Müdürü Mehmet Harbi, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Uyarılarının devamında Harbi, yangınların çıkış sebeplerine de dikkat çekti.

Harbi, “Adıyaman Tarım ile ön planda olan bir ilimiz. Özellikle hasat başlamadan önce anızın yakılmasıyla ilgili valiliğimizce bir karar alınmıştı. Farklı kurumlarca vatandaşlarımıza duyurulmuştu. Maalesef çeşitli sebeplerle anız yangınları ilimizde ceyran etmektedir. Gerek Çevre ve Şehircilik, gerek Gıda Tarım ve Hayvancılık gerekse işletmemiz ile aynı zamanda jandarma ve emniyet güçlerimizce takip edilmekte. Zaman zaman anız yakanlar hakkında cezai işlemde uygulanmakta. Sebep ne olursa olsun, anız yangınları söndürülmesi için belediyemizin itfaiye gücüne ve aynı zamanda orman işletme müdürlüğümüzün yangın ekiplerinden faydalanmakta. Bu durum şehir merkezlerinde özellikle konut, iş yeri yangınlarına karşı bizim kurumumuz açısında da orman yangınlarına karşı ciddi bir zafiyet oluşturmakta. Vatandaşlarımızdan isteğimiz özellikle anız yangınları konusunda daha hassas davranmaları gerek belediyelerimiz gerekse işletmemiz yangınlar konusunda zafiyete düşürmemeleri konusunda olacak.”dedi.

Anız yangınlarının tarım alanlarına zararından bahseden Harbi, yangınlar sonrasında birçok canlı türlerini n yok olduğunu vurguladı. Harbi, vatandaşları anız konusunda hassasiyete davet etti.

Haber: İpek Işık

 

 

 

Bu Haberi Gördünmü!

Çiftçilere süt sağma makineleri dağıtıldı 

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde hayvan üreticilerine modern süt sağma makinelerinin dağıtımı yapıldı. GAP Eylem Planı kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir