Harçlıklar “Silaha” Yatırıldı

Adıyaman’da ve ilçelerinde sürekli aksiyon filmlerini izlemek zorunda kalan çocukların bayram harçlıkları oyuncak silaha gitti.

Yine elleri kalem tutması gereken çocukların ellerinde oyuncak da olsa silahlar vardı. İlimizde çocuklar bayramda gün boyunca sokaklarda maytap ve oyuncak silahlarla oynadı. Uzmanlar, bu durumun çocuklarda silah ve şiddet bilincini körüklediğine işaret etti.

Büyüklerinden aldıkları harçlıklarıyla oyuncak silah alan çocuklar, silahlarla mahalle savaşları yaptılar. “patpat”, “dinamit” diye adlandırılan patlayıcılarla zaman zaman büyükleri bile korkutan çocuklar bu bayramda gönüllerince eğlendiler. Uzmanlar, masum bir kelime olan “oyuncak” ile ürkütücü bir sözcük olan “silah”ın yanyana kullanılması bile çelişkili olduğu ülkemizde silahın bir oyuncak olarak kullanılması çocuklara zarar verdiğini söylüyor.

Bu yıl özellikle Ramazan Bayramını fırsat bilen çocuklar büyüklerinden aldıkları harçlıkları direkt olarak oyuncak silahlara yatırırken, ailelerin sessiz ve seyirci kalması bazı kesimlerden tepki geliyor.

Son zamanlarda meydana gelen yaralama, cinayet ve silahlı kavgalar insanları hayatından ederken, olayların başlangıcının çocuk yaşta yaşandığı gözleniyor.

Çocukların silaha olan merakı her geçen gün biraz daha artarken, gerek televizyon dizileşir gerekse de silah fabrikalarının tam kapasiteyle çalışması sorunu tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Bir dönem duyarlı eğitimciler tarafından başlatılan kampanyalar kapsamında birçok çocuk silahını masanın üzerine bırakırken, şu günlerde durum tersine dönmüş görünüyor.

Çocukların oyuncak silahlar arkasına saklanarak kendilerine güven sağladıklarını kaydeden bilinçli minikler, silahsız bir dünya için silah fabrikalarını kapatmak istediklerini belirttiler. “Şiddetin en büyük simgesi silahtır. Küçüklerin oyuncak silahlarla oynayıp ilerde cinayet işlemelerini istemiyoruz. Büyüklerimizin çocuklarına silah almamalarını istiyoruz. Yerine kitaplar almalarını diliyoruz. Silahlı çatışmalar sonrasında çocuklarımız öksüz kalıyorlar. Kitap okumak insanları şiddetten uzaklaştırır. Dünyada hoşgörünün ve huzurun olmasını istiyoruz. Biz silahlarla hiçbir şeyi öğrenemez fakat kitaplar bizim bilgi yuvamızdır” diyen şuurlu öğrenciler, özellikle oyuncak silah fabrikalarının kapanması gerektiğini söylediler.

Haber: Mustafa Polat

Bu Haberi Gördünmü!

Jumbo Kuşlar Bin Liradan Alıcı Buluyor

Adıyaman’da Muhabbet ve Doğa Kuşları Yetiştiriciler Derneği tarafından her hafta kurulan mezatta, muhabbet ve kanarya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir