Harfane Kültürü Yeniden

Adıyaman musiki kültürünün başında Harfane toplantısı gelmektedir. Nasıl ki Şanlıurfa da Sıra Gecesi ,Elazığ da Kürsübaşı ,Konya da Oturak ve diğer illerimiz de ise yöreye özgü isimlerle çeşitli müzikli toplantılar yapılmaktadır. Bu toplantıların amacı çeşitli meslek ve arkadaş guruplarının bir araya gelmesi ile ortaya sergilenen oyunlar ve müzik icralarıdır.

Memleketimizde ne zaman dan beri bu toplantının düzenlendiği konusunda kesin bilgi yoktur ama eskiden bu kültürün zirve yaşadığını yazılı kaynaklardan ve elimizdeki metaryaller den tespit etmiş bulunuyoruz. Yöremiz musikisinde yer alan türkü hoyrad ve gazeller bu toplantıların ürünüdür. Günümüzde ise bu musiki kültürünü yaşatanlar güncel eserlerle başka yöre eserleri ile harfane yapıyor olması harfane ruhuna uymamakta ve yöreye hiçbir katkı sağlamamaktadır. Nasıl ki trt veya diğer kurumların dünya halk oyunları yarışmasında Adıyaman galuç halk oyunu ile dünya birincilikleri alıyorsa başka yöre eserleri ile de harfane olmaz.

Özellikle Elazığ ve Şanlı urfa sıra oturumlarına ve proğramlarına baktığımızda o yöreye has eserlerin icra edilmesi yöre musikisini gelecek nesillere hatırlatırken yeni yetişen gençlere de yöre hakkında geniş bir bilgi sunar. Ve bu  aktarım memleket kültürünün ilerlemesine yardımcı olur.

Biz de böyle bir takım çalışmalar elbette oldu yok diyemeyiz 2 adet Harfane kültürünü yansıtan albüm yapıldı bu albümlerde yöre enstrümanları ile otantik Adıyaman müziği ülkemiz halkına sunuldu. Gurur duyduk çünkü sevildi özlem giderildi . maddi imkansızlıklar ve çeşitli destekler gelmeyince gurup haliyle dağılmak zorunda kaldı . yeniden bir araya getirilmesi ise hayli bir zor iş çünkü bir den fazla harfane gurubu çıkaracak ve ileriye götürecek bu işi seven gönül veren insan sayısı çok az.

Oysa Şanlı Urfa ve Elazığ Diyarbakır ve diğer illerin bu tür kültürleri yaşatılması konusunda çok hassas düşüncede olan bir çok arkadaşımı tanıyorum . memleket kültürü söz konusu olunca aşılamayacak dağları aşacak yapılması imkansız projeleri başarı ile yaptıklarını görüyorum ve buda ülke kültürü Adına beni mutlu ediyor.

Şimdi sıra bizlerde ne yapabiliriz? kimleri kazanabiliriz? Sırf kendi egolarını düşünmeyecek hangi müzik adamlarımızı teşvik edebiliriz. Çıkarsız ve umarsız olarak. Hangi kamu kurumları ile ne gibi bir proje ile bu kültürü ayakta tutmaya ve yaşatmaya çalışırız.  Bir yerlerden başlayacağız çok insan ile görüşeceğiz .projelerle gideceğiz belki yine yüzlerce saate vücuda getirdiğimiz yine kıskançlık uğruna kötülenecek ama hiç yok tan iyi dir ben ve bu işi seven gönül veren arkadaşlarım sonuç ne olursa olsun .ortaya amatörce de olsa bir şeyler çıkarmanın çabası içerisinde olacağız. Yaptığımız la gurur duyarken memleket kültürüne utanç yerine kıvanç vermeye çalışacağız .

Belki malzemelerimiz eksik olacak belki de ulaşım sorunları yaşayacağız ama bizlerle olmak isteyen müzisyen ve ses sanatkarları ile yeniden başlamanın zamanı artık geldi diyoruz . hadi bir el de siz atın . öneri ve görüşleriniz bana ulaştırın .UMUTLA  YOLA DEVAM ..MEMLEKET ADINA …

Bu Haberi Gördünmü!

ADIYAMAN SEVDASİ -1

Her ne kadar hisn-i mansur da desek semsur da desek dogdugümüş yerdir güzel memleketimiz .doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir