Havalar Soğudu Ancak! Küçük Sanayi Sitesinde Durgunluk Hâkim

Havaların iyiden iyiye soğumaya başlamasına rağmen geç gelen yağmur ve ekonomik yetersizlik küçük sanayi sitesi (KSS) esnafının olumsuz etkilemiş görünüyor.

Yaklaşık on on beş yıldır küçük sanayi sitesinde esnaflık yapan esnaflar ufak tefek tamiratlarla akta kaldıklarını belirterek, çırak bulmakta dahi zorlandıklarını bildirdiler. İşçi yevmiyelerini çıkarmakta zorlandıklarını belirten esnaflardan Erkan Uçaner, daha çok modifiye araç bakımı yaptıklarını belirterek 2014 yılının kendilerine olumsuz yansıdığını son günlerde meydana gelen ekonomik aksaklıklar ve zamlarında bellerini büktüklerini söyledi.

Uçaner en çok ürün alırken zorlandıklarını belirterek “ Araç malzemeleri yani aksesuar olsun, lastik olsun ya da ufak tefek ürünler olsun bunlar çok pahallı. Şu an KSS esnafı gerçekten iş yapamıyor. Bundan iki ay önce bir defaya mahsus bazı araçlar kış bakımı için kapımızı çaldılar. O günden sonra herhangi bir çalışmamız söz konusu değil. Modifiye araçların ufak tefek bakım ve onarımları ya da parça takıp çıkarma işlemleri ile ayakta durmaya çalışıyoruz” dedi.

Çırak bulma konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirten Erkan Uçaner adlı esnaf, eskiden insanların çocuklarını tatillerde hatta 15 tatilde dahi tamircilere çırak olarak gönderdiğini belirterek, şu günlerde tamirci yerine berber ya da daha temiz işler olan elektrik, tesisat gibi işlere gittiklerini söylediler. Uçaner şöyle devam etti: “ eskiden insanlar okul tatillerinde çocuklarını tamirciye çırak olarak gönderirlerdi. Şu günlerde bu alışkanlıklar da sona erdi ve çocuklar özellikle berber, tesisat ve elektrik gibi mesleklere ilgi gösterdiğini görüyoruz. Beklentimiz bir dönem gösterilen ilginin yeniden olması. Çünkü çaya gönderecek çocuk bulamıyoruz. Burada yaş ortalaması her geçen gün büyüyor. Halbuki bu iş gerçekten altın bilezik. Güzel ve her zaman var olacak para kazandıran ir meslektir”

Haber: Mustafa POLAT

Bu Haberi Gördünmü!

 Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri 

9-15 Ekim Dünya Çocuk Kitapları Haftası etkinlikleri çerçevesinde öğrenciler ile kitap okundu. Dünya Çocuk Kitapları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir